Close search

Nenáviděla muže, sedm jich zabila: Pohled do duše "zrůdy" Aileen Wuornosové

Archiv Zdroj: Archiv

Patřila mezi nechvalně známé sériové vražedkyně a psychologům notně zamotala hlavu. Američanka Aileen Wuornosová zabila v letech 1989 a 1990 sedm mužů údajně proto, že se ji jako prostitutku pokusili znásilnit. V roce 2003 o ní byl natočen film Zrůda - pouhý rok poté, kdy byla smrtící injekcí popravena.

Aileen Carol Wuornosová (29. února 1956 - 9. října 2002) se narodila v americkém státě Michigan své tehdy sedmnáctileté matce. Ta se ještě téhož roku rozvedla s Aileeniným otcem, za kterého byla vdaná dva roky.

Otec zřejmě budoucí vražedkyni ovlivnil nejen svou nepřítomností, ale i geneticky. Byl obviněn ze znásilnění a pokusu o vraždu, přičemž za první čin byl také odsouzen, a v roce 1969 se ve vězení oběsil. Předtím mu byla diagnostikována psychická porucha - schizofrenie.

Také matka se na budoucím osudu Aileen podepsala, když ji opustila v jejích necelých čtyřech letech. Dívenka skončila v péči babičky a dědy.

Prarodiče si Aileen osvojili (proto neměla rodné příjmení otce – Pittman, nýbrž matky a prarodičů – Wuornos). Adoptivní otec (a současně vlastní dědeček) byl alkoholik a podle Aileeniných slov ji fyzicky týral a znásilňoval. Už v jedenácti letech si ve škole obstarávala cigarety, drogy a potraviny výměnou za sexuální služby, které údajně provozovala i se svým o rok starším bratrem. Ve čtrnácti pak porodila dítě dědova přítele, který ji znásilnil...

Její adoptivní matka zemřela a Aileen pak musela opustit školu i dům. „Přestěhovala se“ do nedalekého lesa a začala se živit tím jediným, co kdy dělala, tedy prostitucí.

Zkušenosti s vězením

V šestnácti už za sebou měla i první zkušenost s vězením (řízení pod vlivem alkoholu a výtržnictví). Spirála se nezadržitelně roztáčela. Ve dvaceti se provdala za téměř sedmdesátiletého finančně zajištěného muže, aby se s ním po devíti týdnech (po smrti bratra a inkasování deseti tisíc dolarů z jeho životní pojistky) zase rozvedla.

Mezitím byla zatčena za napadení a porušování pořádku (mimo jiné házela kulečníkové koule po barmanovi) a také čelila obviněním, že svého staršího manžela zbila holí...

Následovaly loupeže, krádeže a výtržnictví. V roce 1986 poznala Tyriu Moore, navázaly spolu milenecký vztah. Finance pro obě Aileen i nadále obstarávala starým známým způsobem. 30. listopadu 1989 definitivně překročila hranici temnoty, když spáchala první vraždu.

Obětí číslo jedna byl Richard Mallory, kterého zastřelila údajně v sebeobraně. Sebeobrana možná nebyla jen planou výmluvou, protože Mallory byl v minulosti odsouzen za znásilnění. Bylo-li tomu skutečně tak, její život dostal další nešťastnou náhodou tragický rozměr.

Poté spáchala šest dalších vražd (poslední téměř přesně po roce, 19. listopadu 1990), než byla 9. ledna 1991 zatčena. Týden poté se k vraždám přiznala s dovětkem, že se ve všech případech jednalo o sebeobranu před znásilněním. Pro psychiatry a psychology byla Aileen Wuornosová oříškem. Nakonec jí diagnostikovali duševní nestabilitu s hraniční poruchou osobnosti (otcovo genetické dědictví?). Hovořili i o vštípené nenávisti k mužům...

Poslední káva před smrtí

V únoru 1993 byla odsouzena k šestému trestu smrti za šestou prokázanou vraždu. Poslední, sedmá oběť však nebyla nikdy nalezena, a proto se jí tuto vraždu prokázat nepodařilo. Obecně se však udává, že Aileen má na kontě skutečně sedm lidských životů. 9. října 2002 pak byla po téměř dvanáctiletém pobytu v cele smrti popravena injekcí.

Poslední jídlo před exekucí odmítla, požádala jen o šálek kávy. Po kremaci těla byla urna s popelem předána přítelkyni z mládí, která ji rozprášila pod stromem kdesi v Michiganu.

Ještě před smrtí v rozhovoru s filmařem Nickem Broomfieldem tvrdila, že se z její strany skutečně jednalo o sebeobranu, nicméně že po dvanácti letech v cele smrti už to „nemůže vydržet a popravu si moc přeje“.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA SÉRIOVOU VRAŽEDKYNI AILEEN WUORNOS, JEJÍŽ DĚTSTVÍ BYLO PEKLO NA ZEMI: 

Nejčtenější články