Close search

Nemůžete vydržet ani sami se sebou? Máme tipy jak zvládnout svůj vztek

Unsplush.com Zdroj: Unsplush.com

Negativní pocity zažíváme všichni, někteří méně a někteří bohužel více. Zaznamenat čas od času vztek nemívá žádné větší následky. Pokud však četné výbuchy vzteku ohrožují naše vztahy, je čas se vlastnímu vzteku postavit čelem.

Vztek, resp. stres zvyšuje dle odborníků riziko deprese a dalších duševních poruch, ale také poruch štítné žlázy, kardiovaskulárních chorob, cukrovky, žaludečních vředů aj. Dlouhodobý vztek a zlost navíc působí na organismus jako chronický stres. Nezřídka jde ruku v ruce s užíváním alkoholu, léků, drog, přejídáním, nechutenstvím, zažívacími potížemi nebo nejrůznějšími bolestmi. To vše jsou důvody, proč bychom se měli snažit vzteku předcházet a také si osvojit techniky, jak návaly nepříjemných emocí zvládnout.

Sledujte signály vzteku

Každý výbuchy zlosti prožívá odlišně a má také jiné pocity před samotným výbuchem. Vždy však existují určité signály, že je vztek za dveřmi. Vztek obvykle spouští určité situace a podněty. Pokud je rozpoznáte, můžete se jim vyhnout anebo se na ně připravit. Jde také o stavy, kdy jsme ke vzteku náchylnější, například únava, nedostatek spánku, hlad apod.

Pokud svůj výbuch dokážeme předvídat, můžeme ho také zastavit. Fungovat může i ta nejjednodušší metoda, kdy prostě začneme počítat do deseti. Zklidnění může pomoct i soustředění se na dech. Někdy funguje i odvedení pozornosti jinam. Při signálech zlosti můžete například vyrazit na procházku místo toho, abyste svým vztekem nahněvali všechny kolem sebe.

Minimalizujte následky

Když už je situace krizová a emoce jsou neudržitelné, snažte se minimalizovat škody.

Jako okamžitá pomoc může pomoct zmiňované počítání do deseti, hluboké dýchání, odvedení pozornosti k jiné aktivitě. Někdy je lepší z dané situace utéct a vybít svůj vztek třeba formou fyzické aktivity. Potlačování emocí, ani těch negativních není na místě. Avšak platí, že s horkou hlavou se jen těžko dobereme nějakého racionálního rozřešení krizové situace.

Základní pravidlo dle lékařky Ireny Zvánovcové zní: „Nedělejte nic, k čemu vás nutí vztek.“

Hledejte příčiny

Emoce patří k lidskému prožívání. To platí i pro negativní emoce. Vztek sám o sobě není škodlivý, pokud ho není příliš. Může poukazovat na něco, co máme v sobě skryto a co bychom měli vyřešit. Často je vztek jen druhotnou emocí, která zastírá strach a obavy, smutek či dokonce deprese.

JAK ZVLÁDNOUT VZTEK? TO VÁM ODHALÍ FOTOGALERIE:

Literatura: Davies, W.: Jak překonat vztek a podrážděnost. Praha: Grada, 2014.

Nejčtenější články