Close search

Nemusí skončit v popelnici: Jak naložit se stromkem po Vánocích

pixabay Zdroj: pixabay

Pomalu se nám blíží Tři králové a tak se většina domácností bude zbavovat vánočních stromků. Máme pro vás tipy, kam s ním, aniž byste ho museli vyhodit před dům do popelnice, nebo ho pohodit na cestě. I když to je u nás ta nejčastější varianta.

Vedle popelnice, ne dovnitř

I když stromek vyhazujete do popelnice, pečlivě ho odstrojte, ať tam nezůstanou zbytky ozdob nebo háčků. V některých městech nebo vesnicích se stromky štěpkují a dál využívají do kompostu. Kvůli ozdobám končí některé stromky ve spalovnách.

Stromky nedávejte přímo do popelnic se směsným odpadem, ale dejte ho vedle ní, stromky v kontejnerech zbytečně zabírají místo. Nemusíte se bát, že byste propásli odvoz stromků, jejich odvoz na většině území probíhá během celého ledna a února.

Nenosit do lesa

Nedoporučuje se odnášet stromky zpátky do lesa, zbývající ozdoby a háčky by mohůy ohrozit divou zvěř.

Vrácení do obchodu

Stromeček můžete sami také odvézt do sběrného dvora, spalovny, či kompostárny. Některé obchodní řetězce nabízejí možnost vrácení stromku po Vánocích a ještě slibují získání slevy na další nákup v daném obchodě.

Na kompost

Pokud máte možnost, stromek můžete naštípat na menší kusy a zatopit s ním ve vlastních kamnec na chalupě či v domě. Pokud máte na zahradě kompost, seštěpkujte stromek a využijte ho na váš kompost, poslouží vám tak na jaře nebo v létě na přihnojování půdy.

Do Zoo

Některé zoologické zahrady nevyužité stromky rády přijmou, jako krmení nebo hračku pro zvířata. Tímto způsobem se řeší neprodané stromky, ale i ty dokonale odstrojené můžete odložit v ZOO, když se předem se správci zahray domluvíte.

Stromek v květináči

Oblíbeným řešením je také pořídit si jehličnan v květináči, na Vánoce ho ozdobit, posléze odstrojit a na jaře ho můžete zasadit do země. Ale toto řešení má také své úskalí. Stromky nesnášejí, když je z chladných podmínek dáte rovnou do vytopeného obýváku.

Je potřeba je postupně na teplotní přechod připravovat. V teple ho pak nechte maximálně čtyři dny, jinak vám uhnije. Na stromky platí klasické rosení a zalévání jednou za dva dny. Po Vánocích stromek opět přivykněte postupně na chlad a vraťte ho na původní místo.

Nejčtenější články