Close search

Nemají vás lidé rádi? Pět rad, které pomohou navázat dobré vztahy

Pixabay Zdroj: Pixabay

Komunikace s lidmi patří pro mnohé jedince mezi jedny z nejnáročnějších činností. Lidé si většinou nebývají při seznamování nebo i spolupráci jistí, co si vše mohou, nebo nemohou dovolit, aby někoho neurazili a nezhoršili si tak svoji vlastní reputaci. Vzájemné sympatie ale jdou do jisté míry ovládat a vy můžete naučit ostatní, aby k vám chovali vřelé city.

Stále platí, že je nejdůležitější mít dobré vztahy v rodině, přesto pro svoji každodenní existenci potřebujete vycházet i se svým okolím. To občas bývá těžké. Vždy samozřejmě potkáte jedince, se kterými bude velmi těžké komunikovat, na druhou stranu většina z nás je obklopena lidmi, kteří chtějí navazovat vztahy a vy můžete díky několika základním pravidlům udělat krok správným směrem k tomu, aby vaše vztahy byly dobré.

Oční kontakt

Oční kontakt s člověkem, se kterým právě jednáte, je velmi důležitý. Lidé totiž podvědomě reagují při rozhovoru, nebo seznámení na určité aspekty vašeho chování a ihned se snaží určit, zda je možné tomu druhému důvěřovat. Lidé, kteří tak udržují při konverzaci oční kontakt se svým protějškem, jsou považováni za inteligentní a kompetentní. Takže pokud při rozhovoru nehledíte nikomu do očí, rozhodně s tím začněte. Pokud k tomu ještě přidáte vřelý výraz, váš vztah bude na dobré cestě.

Úsměv

Může to znít jako banalita a samozřejmost, ale vzhledem k tomu, v jak hektické době žijeme, tak množství povinností nám zcela zaplňuje veškeré myšlenky a my někdy zapomínáme i na ty nejjednodušší věci. Vědci už dokázali, že člověk, který se usmívá, svému okolí přijde nejen vřelejší, ale také krásnější. Úsměv patří mezi pozitivní řeč těla, proto je dobré ho při komunikaci užívat. Koneckonců váš protějšek během besedy se může vaším chováním inspirovat a musíte uznat, že dívat se na usměvavý obličej je mnohem příjemnější, než na ten zachmuřený.

Entusiasmus

Každý máme dny, kdy se nám skutečně nechce dělat vůbec nic, nejraději bychom zalezli pod deku a spali. V průběhu ale těch lepších dní zkuste vůči svému okolí projevovat určitý entusiasmus. Zkrátka se nedržet stranou, buďte energičtí a vynalézaví. To sice neznamená, že byste měli vtipkovat za každou cenu, přesto když s strávíte nějaký čas s člověk, který má nadšení pro věc i vy sami odcházíte s lepším pocitem, který může s postupem času přerůst v sympatie.

Zahoďte telefon

Mobilní telefony jsou morem pro dnešní mezilidské vztahy. Mnozí sice mohou argumentovat, že s pomocí telefonů a internetu můžeme právě udržovat kontakt s velkým množstvím lidí, tento styk ale není tak osobní. Když ale trávíte čas ve společnosti, nebo jste v práci a musíte jednat s kolegy, je skutečně nevhodné během komunikace sáhnout po telefonu, i když vám bude bez konce hlásit nové zprávy na Messengeru. Věnujte svůj čas a pozornost lidem, kteří vás v danou chvíli obklopují, určitě to ocení.

Pevný stisk

Při pozdravu, nebo seznámení nezapomeňte pevně stisknout ruku, kterou vám druhý člověk podá. Je to všeobecně známé doporučení, přesto mnoho lidí na něj často zapomíná. Stisk ve stylu leklé ryby vám moc nepomůže, jelikož lidé ho mohou vnímat jako projev neochoty, nebo nedostatek respektu. Nemusíte sice při podání ruky lámaty končetiny, ale pevný stisk je důležitý při začátku jednání.

Nejčtenější články