Close search

Nejzáludnější moment každého rande: Kdo by měl na první schůzce platit?

Pixabay Zdroj: Pixabay

První rande bývá plné nejrůznějších emocí. Nervozita se mísí s očekáváním a vy máte hlavu plnou starostí, abyste se nějak neztrapnili. Abyste si byli jistější v kramflecích, tak si například dopředu rozmyslete, kdo bude hradit útratu. Možností je totiž hned několik.

Vše rozhodně nejde dopředu naplánovat, jsou ale věci, o kterých byste měli popřemýšlet před tím, než na své rande vyrazíte. Mezi nejzáludnější momenty celého setkání často patří placení účtu v restauraci nebo kavárně. Kdo by se tohoto úkolu měl zhostit?

Tato otázka se týká velice citlivého tématu, které je spojeno se změnami ve společnosti během posledních desetiletí. Ženy jsou nyní mnohem emancipovanější, pracují, vydělávají vlastní peníze a také samy hradí účty. Muži sice stále nesou velikou část zodpovědnosti za blahobyt rodiny, přesto musí na změny reagovat.

Z tohoto důvodu často na prvním rande nastávají zmatky ohledně placení účtu. Ve chvíli, kdy si tedy nejste jisti, zda mají vyhrát tradice, nebo emancipovaná přítomnost, musí vše rozhodnout slušnost a komunikace.

Kdo platí?

Na prvním rande by se nic nemělo brát jako samozřejmost. To platí pro obě pohlaví. Ženy by rozhodně neměly v dnešní době stoprocentně počítat s tím, že za ně muž uhradí útratu. Muži by se naopak měli připravit na možnost, že dámy budou trvat na rozdělení účtu nebo na úhradě celého účtu.

Ze strany muže jistě působí velmi dobře, když se nabídne na konci večera zaplatit veškerou útratu v restauraci. Dámy by ale rozhodně neměly usnout na vavřínech a měly by, alespoň ze slušnosti, nabídnout, že se platbu podělí. Něžné pohlaví by ale samozřejmě tuto variantu mělo provést jenom ve chvíli, kdy skutečně s možností platby počítá.

Tradice versus moderna

Pokud ale patříte mezi dámy, které preferují, aby pánové zaplatili účet alespoň na prvním rande, rozhodně projevte vděk a slušně za pozvání poděkujte. Rozhodně totiž není v pořádku, když podobnou situaci považujete za samozřejmost, kterou máte právo přejít bez povšimnutí.

Také existuje další možnost, která povede k placení účtu tím jedincem, který rande inicioval. Tento způsob vám pomůže se zbavit nejistoty a pochybností. Je to svým způsobem takové romantické „fair play“, které by nemělo poškodit a urazit ani jednu ze stran.

Při prvním rande ale tuto otázku nejčastěji pomůže vyřešit otevřená komunikace a slušnost, kdy ani jeden z partnerů nebude nic brát jako samozřejmost. Určitě se nebojte si o způsobu úhrady promluvit, jistě dokážete najít to nejvhodnější řešení.

Nejčtenější články