Close search

Největší pasti závislostí! Proč lidé skutečně sahají po droze?

pixabay Zdroj: pixabay

Na otázku, proč je dnes tolik lidí závislých na nějaké droze, se nedá jednoznačně odpovědět. Každý k tomu má jiný důvod. Někdo po droze sáhne po nějakém traumatu, někdo proto, že to viděl u lidí v okolí a někdo zkrátka proto, že nenašel jiný a lepší způsob, jak se vyrovnat s těžkostí každodenní reality.

Droga v jakékoliv podobě je stará jako lidstvo samo. Lidé se drogou snaží uspokojit touhu po něčem, co nedokážou dostat jiným způsobem. V podstatě lidé nejsou závislí přímo na droze, ale na pocitu, který jim droga vždy přinese. Lidé, kteří začnou nějakou drogu užívat, většinou nejsou spokojeni se svým „obyčejným“ životem a hledají z něho nějaký únik. Jsou zvědaví a chtějí zažít tu změnu nejlépe hned.

Droga však přináší lidem pouze dočasnou úlevu, aby se mohli nadechnout a nabrat sílu do dalšího života. Jenže dlouhodobé radosti a euforie se u drogy většinou nedočkají. Naopak drogy nevratně poškozují tělo i ducha a lidé, kteří jsou na něčem závislí, začínají mít čím dál větší strach ze smrti a z nemocí. Následkem drogy může vzniknout paranoia, mizí ostražitost, inteligence a člověk se stává apatickým.

Droga i v podobě alkoholu jen vytvoří na pár hodin clonu mezi dotyčným a okolním světem. Otupí jim bolest, kterou neumí jinak řešit. Lidé se mohou konečně uvolnit, zazpívat si, zatancovat nebo dát volný průchod agresi, třeba při rvačce. Všechno jsou to jen způsoby, jak odvést z těla přebytečnou energii.

Když tedy člověk spadne do závislosti, měl by si uvědomit, že za svůj život je zodpovědný jen on sám. Proto je také důležité učit malé děti zodpovědnosti. Rodiče by neměli přebírat zodpovědnost za své potomky, ti potom nemohou vyrůst do dospělosti a jsou z nich věčné děti. Je také dobré zamyslet se nad tím, jestli to, že je člověk nešťastný a nenaplněný, nezpůsobuje jeho zraněné „vnitřní dítě“, které uvnitř křičí a touží po soucitu a lásce. Lidé, kteří jsou závislí nemají nad sebou sama žádnou moc, i když možná po té moci na začátku toužili.

Těm, kteří ve svém okolí mají někoho závislého, lze popřát jen hodně štěstí, aby si závislý sám uvědomil, že už není dítě a že mu rozhodně nikdo s jeho démonem uvnitř nepomůže. Musí on sám. Vy mu můžete dopřát jen tolik podpory na cestě k jeho vyléčení. Radujte se z toho, že jste svobodní a máte plnou zodpovědnost za každou svoji myšlenku, slovo i čin.

 

Nejčtenější články