Close search

Největší pasti při koupi bytu: Výčet chyb, kterých se lidé nejčastěji dopouštějí

Pixabay Zdroj: Pixabay

Pořízení nemovitosti je velkou investicí, která rodinný rozpočet zatíží na desítky let. Není divu, že se lidé často snaží byt nebo dům pečlivě vybírat. Nehledě na opatrnost se zájemci o nové bydlení při koupi nemovitosti dopouštějí velkých chyb, které mohou jejich následný život velmi zkomplikovat.

Při výběru nemovitosti je třeba dbát velké opatrnosti, jelikož následné problémy spojené se špatnou koupí mohou novým majitelům velmi zkomplikovat život. Kupující by se tak vždy měl ujistit, že prodávající nemovitost skutečně vlastní, také je důležité vědět, zda není obydlí zatíženo nějakým dluhem nebo věcným břemenem. Avšak mimo tato zcela základní pravidla se mnozí kupující často dopouštějí dalších velikých chyb.

Pozlátko

Při koupi nemovitosti je velmi důležité se nenechat okouzlit hezkým zevnějškem, ale důkladně prozkoumat vše, co obydlí skrývá pod povrchem. Kupující často věnují větší pozornost pozlátku a atraktivnímu vzhledu nemovitosti a zcela tak ignorují chyby ve stavbě nebo poškození, která s postupem času budou muset sami řešit.

Jednání o ceně

Kupující mají bohužel mnohdy pocit, že cena jakékoli nemovitosti není konečná a je dobré o ní smlouvat. V některých případech tomu tak skutečně může být, jelikož každý prodávající má svoji vlastní strategii a někdy navrhne i cenu, kterou je ochoten snížit. Bohužel tato situace ale není zákonem a o některé byty bývá takový zájem, že kupující jsou ochotni majiteli zaplatit více. Takže ve chvíli, kdy jeden kupující chce cenu snížit a druhý majiteli nabízí ještě více, si prodávající většinou vybere vyšší nabídnutou částku.

Počáteční vklad

Banky v České republice už více než rok neposkytují stoprocentní hypotéky. Proto zájemci o koupi nemovitosti musí mít naspořeny určité finance, aby jim banka hypoteční úvěr poskytla. Žadatelé o hypotéku tak nyní musí bance nejdříve sami zaplatit deset nebo i dvacet procent z ceny nemovitosti, aby získali hypoteční úvěr. Někteří zájemci o koupi nemovitosti mají problém dosáhnout i na toto procento, pokud jsou ale vaše možnosti jiné a bance můžete poskytnout i vyšší procento z celkové ceny nemovitosti, je lepší tak učinit. Měsíční hypoteční splátky pak budou nižší a vyšší vklad také může pozitivně ovlivnit podmínky hypotečního úvěru.

Nedosažitelný ideál

Mnozí zájemci o nové bydlení si často staví nedosažitelné cíle. Samozřejmě v momentě, kdy se kupující nemusí finančně omezovat, může popustit uzdu fantazii. Pokud si ale zájemce o nemovitost přece jenom finance hlídat musí, neměl by ihned zanevřít na nemovitost, u které se mu například nelíbilo pár maličkostí, které by trocha péče a práce dokázaly spravit. Nesmělo by se sice jednat o špatnou konstrukci domu nebo nevhodnou lokaci, ale někdy koupě domu nebo bytu, který si budete moci předělat zcela podle svého není vůbec špatným řešením.

Nejčtenější články