Close search

Nejslavnější polibek historie zpečetil před 75 lety kapitulaci Japonska a konec druhé světové války

Wikimedia Commons/Victor Jorgensen, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/Victor Jorgensen, Public domain

Když byla 14. srpna 1945 oznámena kapitulace Japonska, na Times Square zavládla euforie, která vyústila do spontánních oslav. Zachytává je také jedna z nejslavnějších fotografií 20. století.

Ikonický záběr, na němž voják George Mendonsa v euforii z kapitulace Japonska políbí úplně cizí dívku, Gretu Friedman, pořídilo toho dne několik fotografů. Ve slavném magazínu Life se octla fotka Alfreda Eisenstaedta, v úvodu článku je snímek válečného fotografa Victora Jorgensena. Význam ale mají všechny stejný - oslava konce II. světové války.

Nedobrovolný polibek

Byl to TEN okamžik. Vrátíte se z Tichomoří a válka je u konce,“ vzpomínal pro CBS News 89letý George Mendonsa, který je oním námořníkem na fotografii. Tmavá uniforma kontrastuje s bílým šatem sestřičky, jenž se mu na několik vteřin octla v náručí. A jeho euforie také patrně není zcela v souladu rozpoložením dívky.

Neviděla jsem, jak se blíží, a než jsem se nadála, držel mě pevně v náručí!" podává svůj pohled Greta, která tehdy pracovala jako asistentka zubního lékaře a byla na dovolené. Pár se nikdy předtím neviděl, a co je možná podivnější, George byl v ten den na rande a jeho vyvolená stála opodál.

Příběh fotografie začal, když námořník zaslechl v rozhlasovém zpravodajství dvě zásadní věty: „Válka skončila. Japonsko kapitulovalo." Vzal svoji dívku do nejbližšího baru, aby oslavili, že už se nebude muset vrátit do Tichomoří. Po několika drincích se šli projít po newyorském Times Square, on uviděl Gretu a dál je to historie.

Bláznivý voják

Spontánní akt, respektive jeho zachycení, patří k nejslavnějším momentům 20. století a dodnes je na něj odkazováno i ve filmech nebo seriálech jako jsou Simpsonovi. Dokonce se k výročí 14. srpna 1945 scházejí na Times Square páry, které opakují pózu Grety a George.

Ona bude mít ten moment před očima do konce života. „Nezapomenete na chlápka, co vás jen tak popadne!" vzpomíná po desítkách let na toho bláznivého vojáka. On zase léta bojoval za to, že na fotce není někdo jiný. Prý mu to může dosvědčit jeho tehdejší rande, Rita Petrie. Neměla mu to za zlé. Ostatně, pak se vzali a žili spolu přes šedesát let.

Zdroj: cbsnews.com, wikipedia.org

Nejčtenější články