Close search

Nejlepší zelenina pro játra: Dietoložky doporučují špenát, brokolici a červenou řepu

Freepik Zdroj: Freepik

Játra pomáhají při trávení a ukládání vitamínů i minerálů, čistí také toxiny z krve. Dietoložky Melissa Rifkin a Kelsey Hampton sepsaly pro magazín Eat This seznam zeleniny, která prospívá játrům.

I když mají játra jedinečnou schopnost regenerace, nejsou neporazitelná. A výběr jídla a pití na ně může mít velký vliv. Existuje mnoho potravin bohatých na živiny, které prospívají játrům. Jednou zvláště důležitou skupinou je zelenina. Dietoložky vybraly čtyři druhy zeleniny, které prospívají játrům nejvíc.

Co prospívá játrům

Někomu se může zdát chuť červené řepy trochu „zemitá“, ale přestože nemusí oslovit chuťové buňky každého, je plná živin. Podle jedné studie pomáhá šťáva z červené řepy chránit játra před určitými třídami karcinogenů. Plus některé antioxidanty, které se nacházejí v červené řepě, mají antikarcinogenní a protizánětlivé vlastnosti.

Existuje také studie provedená na myších, která ukázala, že zvířata krmená brokolicí mají nižší výskyt nealkoholového ztučnění jater a jaterních nádorů. Přesný mechanismus tohoto stavu ale zatím není potvrzen.

Růžičková kapusta může zlepšit trávení a poskytnout spoustu vitamínů a minerálů, obsahuje ale také sloučeniny, které pomáhají při funkci jater. Opět jde o výsledek studie provedené na myších. Růžičková kapusta jim zvýšila hladiny detoxikačních enzymů v játrech a plicích. A platí, že čím méně tepelně upravená zelenina, tím vyšší detoxikační vlastnosti.

Poslední tip je listová zelenina, tedy kapusta, špenát a další. Stejně jako již zmiňované druhy zeleniny je i ta listová plná antioxidantů, které chrání tělo před nebezpečnými volnými radikály. Konzumace syrového špenátu navíc snižuje riziko výskytu nealkoholového ztučnění jater. Čím víc syrového špenátu konzumovali účastníci studie, tím nižší u nich bylo riziko onemocnění. A zatímco vařený špenát poskytuje spoustu živin, nebylo zjištěno, že by měl tak významný vliv na snížení tohoto rizika.

Zdroje informací:
Eatthis.com: 4 Best Vegetables for Your Liver, Say Dietitians
Academic.oup.com: Dietary Broccoli Lessens Development of Fatty Liver and Liver Cancer in Mice Given Diethylnitrosamine and Fed a Western or Control Diet
Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov: Evaluation of the effect of beetroot juice on DMBA-induced damage in liver and mammary gland of female Sprague-Dawley rats; Induction of detoxification enzymes by feeding unblanched Brussels sprouts containing active myrosinase to mice for 2 wk; Spinach consumption and nonalcoholic fatty liver disease among adults: a case–control study

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu