Close search

Nejkratší cesta za motivací? Oslavujte svoje úspěchy

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Oslava vlastních úspěchů možná zní trochu sebestředně. Ale na druhé straně je to způsob, jakým nakopnout motivaci do dalších dnů. A to už vypadá o něco lépe.

Jedna ze základních pouček psychologie praví, že když po určitém konání následuje odměna, je pravděpodobné, že se toto konání zopakuje.

Jinými slovy, pokud se odměníte za dobrý výkon, podvědomě budete chtít podat obdobný výkon i jindy. A nemusí jít jen o zaběhnutí maratonu, odměnit se můžete i za jiné, klidně menší úspěchy.

Oslava úspěchu

Princip odměňování se dotýká všech oblastí lidského života. Ať už se vám povede dokončit nějaký projekt v práci, nebo se v rámci rodiny a vztahu odhodláte otevřít otázku, která vás už dlouho trápí. Jakmile se vám za to dostane pozitivní reakce, respektive odměny, budete v budoucnu odhodlanější pustit se do něčeho podobného.

Pokud si zvyknete na pravidelnou oslavu úspěchu, vytvoříte stálý proud motivace. Ale pozor, není to o drahých a velkých dárcích, stejný efekt dosáhnete i s drobností. To je, naštěstí, na tom celém další pozitivum. Nejde o to, odměňovat se co nejvíc, ale systematicky.

Stačí malá odměna

Nezáleží na velikosti odměny, ale na jejím načasování. Malá odměna teď vytvoří víc motivace, než velká odměna později. A klidně i v průběhu dne. Povede se vám něco fajn? Pusťte si oblíbenou písničku a na chvíli si díky ní dopřejte relax. A pak zase můžete pokračovat v práci. Uvidíte, jak to pomůže.

Poslední pozitivum je, že z vás tohle drobné odměňování neudělá marnivého člověka. Prostě se jen naučíte podporovat motivaci. A to nejen u sebe. Tenhle přístup si totiž zaslouží i lidé kolem vás.

Jak ještě můžete získat motivaci? Podívejte se do GALERIE:

Nejčtenější články