Close search

Nejkrásnější a nejlevnější prodloužený víkend za hranicemi? Všechna lákadla polského Krakova

pinterest.com Zdroj: pinterest.com

Plánujete už teď, kam vyrazíte na prodloužený víkend hned jak se z jara oteplí? Nebo přemýšlíte, co dát svému partnerovi k Valentýnovi? Máme pro vás tip na skvělý prodloužený víkend v Krakově, což je jedno z nejkrásnějších měst ve střední Evropě. Co všechno Krakov nabízí?

Univerzitní město s atmosférou

Krakov je nádherné, zelené, starobylé, univerzitní město, které je velké tak akorát. Historické centrum zvládnete projít do doby než vás začnou bolet nohy. Staré město je zapsáno na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Najdete tu spoustu muzeí, galerií či divadel.

V Krakově je spoustu zeleně, parků a také hodně studentů. Těch je tu 50 tisíc. Není se čemu divit, v Krakově je 22 vysokých škol, akademií a univerzit. Studenti spolu s turisty potom dávají především nočnímu životě v Krakově tu správnou šťávu.

Chybět vám bude jenom čas

Ideální je si na Krakov vyhradit tři dny, abyste všechno stihli. Určitě byste měli navštívit královský hrad Wawel, Staré město a židovskou čtvrť Kaziměř. Také pro vás bude zážitkem projít se parkem Planty kolem centra, projet se na kole po promenádě podél řeky Visly nebo navštívit jedno z mnoha muzeí.

V Krakově můžete zajít i do zoologické zahrady. Po Krakově se skvěle pohybuje na kole nebo tramvají, které jsou tu spolehlivé. Turistickým lákadlem je i Dračí Jeskyně s kovovou sochou draka, který chrlí z tlamy oheň.

Něco na zub

Kam v Krakově na něco dobrého k jídlu nebo pití? To nebude tak těžké, protože téměř na každém rohu je cukrárna, kavárna, čokoládovna, bar nebo restaurace. Příležitostí, kde se dobře najíst či napít, je opravdu nespočet. Nejlepší na tom je, že tam není ani draho. Určitě v Krakově není dráž než u nás. S pitím je to jiné, tza půllitr piva zaplatíte od 40 do 60 Kč.

Mezi typické polské pokrmy patří boršč, pirohy a bigos, což je směs masa a zelí, jehož tajemství tkví v dlouhé přípravě. Tyto tamní speciality určitě ochutnejte. Všudypřítomnou vůni na ulicích zajišťují zapiekanki, což jsou zapečené bagety s náplní. Najdete tam samozřejmě i McDonalds, ale ten bychom doporučili obejít. Ochutnejte, co nejvíce z polských tradičních lahůdek.

V Kaziměři je spousta košer židovských restaurací, zejména na ulici Szeroka a Miodowa. Do ulice Józefa vyražte večer, tam to žije jako na ostravské Stodolní.

Doprava a holubi

V Krakově vás překvapí čistota, přestože městem projde denně tisíce turistů, nenajdete tam odpadky na zemi ani nepořádek v parku. Jen je všude hodně holubů. To ke krakovskému koloritu zkrátka patří. Od hraničního přechodu Český Těšín je Krakov pouhých 130 km. V centru se dá celkem bez problémů zaparkovat, ale můžete jet i vlakem z Prahy nebo z Moravy.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu