Close search

Nejbohatší Španěl obléká celý svět: Jak své impérium budoval zakladatel firmy Zara?

youtube Zdroj: youtube

I když je Amancio Ortega šestým nejbohatším člověkem na světě, mnozí ani neznají jeho jméno. Španělský miliardář a majitel obchodů jako Zara, Massimo Dutti nebo Bershka vlastní majetek v hodnotě 70 miliard dolarů (1,58 bilionu korun). Jak žije jeden z nejbohatších lidí na světě?

Španělský podnikatel a miliardář Amacio Ortega je zakladatelem společnosti Inditex, pod kterou patří slavný módní dům Zara, Pull&Bear, Bershka, Massimo Dutti, Stradivarius a mnoho dalších. Ortega se dokonce v roce 2015 na chvíli stal nejbohatším člověkem světa, když z první příčky sesadil zakladatele Microsoftu Billa Gatese. Nyní se ale Ortega může pochlubit majetkem okolo 70 miliard dolarů (1,58 bilionu korun) a k tomu i třemi dětmi.

I když je jedním z nejbohatších lidí, velmi si užívá soukromí a snaží se vyhýbat veřejným prezentacím. Během svého života spolupracoval snad jen se třemi novináři. Nehledě na výši svého majetku se Ortega často chová celkem skromně a dodnes tento třiaosmdesátiletý miliardář chodí do kanceláře své společnosti Inditex, kde obědvá ve firemní jídelně s ostatními zaměstnanci. Údajně také nosí neustále stejné tričko, kalhoty i sako, které ale ani nejsou výrobkem Zary nebo jiné jeho společnosti.

Problémy společnosti

Ortega začal vyrábět oblečení se svými sourozenci a budoucí manželkou Rosalií Merou v polovině minulého století. V roce 1975 spolu otevřeli ve Španělsku první obchod Zara. O deset let později již Ortega založil společnost Inditex, pod kterou nyní jím vlastněné značky spadají.

Nedávno musely některé módní společnosti řešit obvinění z vykořisťování a neetického zacházení se zaměstnanci. Obvinění se týkala tureckých továren, které vyrábějí produkty pro velké módní domy. Mnohdy tam zaměstnanci nedostávali zaplaceno a někdy továrny zaměstnávaly i děti. I když vývoj společnosti Zara nebyl vždy ideální, stále patří mezi nejúspěšnější značky.

Rodinné podnikání

Ortega ale není jediným miliardářem ve své početné rodině, jelikož se za svůj život stihl již dvakrát oženit a vychovat tři děti. Právě jeho první manželka, Rosalia, která mu pomáhala budovat značku Zara, byla další miliardářkou v rodině. Nehledě na rozvod až do své smrti v roce 2013 vlastnila druhý největší podíl ve společnosti Inditex, který z ní udělal nejbohatší ženu Španělska.

Ani Ortegovy děti nerozhazují rodinným majetek a se svým otcem spolupracují. Jeho nejmladší dcera Marta, kterou má z druhého manželství, pracuje jako hlavní kreativní konzultantka pro společnost Zara a rozhoduje o tom, jaké zboží se dostane na pulty obchodů.

Miliardář vlastní mnoho nemovitostí po celém Španělsku, je také velkým příznivcem jezdectví a proto vlastní i obchod s potřebami pro jezdce. To je však pouze špička ledovce, Ortega vlastní také soukromý letoun Global Express BD-700 v hodnotě 45 milionů dolarů (1 miliarda korun), také má jachtu s názvem Drizzle. Celkem často jeho společnost investuje do koupi mrakodrapů v Miami nebo Madridu, kdy jejich hodnota často přesahuje 500 milionů dolarů (11 miliard korun).

PROHLÉDNĚTE SI ORTEGU A JEHO MAJETEK V NAŠÍ GALERII:

Nejčtenější články