Close search

Nejbohatší klany světa: Která rodina vydělala na čokoládě a kdo dělá do politiky?

wikimedia Zdroj: wikimedia

Myslíte si, že máte dobrou výplatu? Přes 2,25 miliardy korun vydělává každý den rodina Waltonova, které v USA patří největší potravinový řetězec Walmart. A není sama, kdo se může pochlubit podobným rodinným majetkem. Které jsou nejbohatší klany na světě?

Se začátkem školního roku děti vyrazily do školy a mnozí rodiče tak své ratolesti začali v rámci studia povzbuzovat známou frází: "Pokud se budeš dobře učit, budeš mít dobrou práci i peníze." Často se tak skutečně stává. O nutnosti dobrého vzdělávání není nutné polemizovat. Naopak je dobré sebe i děti motivovat. Možná k otevření společnosti založené na dobrém nápadu vzdělání nepotřebujete, ale pro vybudování impéria a jeho řízení už ano.

Umíte si představit částky 70 tisíc dolarů za minutu (1,6 milionu korun), 4 miliony dolarů za hodinu (90 milionů korun) a 100 milionů dolarů za den (2,25 miliardy korun)? Podle agentury Bloomberg jsou toto příjmy rodiny Waltonovy, která drží prvenství ve světovém žebříčku. Jak své jmění vydělávají nejbohatší rodiny světa a čemu se vlastně věnují?

Majitelé řetězců

Majetek rodiny Waltonovy skutečně budí údiv a zájem. Příslušníci tohoto klanu se totiž mohou pochlubit jměním v odhadované hodnotě 191 miliard dolarů (4,3 bilionu korun), což je více, než vlastní nejbohatší muž světa a majitel Amazonu Jeff Bezos (2,6 bilionu korun). Členové této rodiny vlastní potravinový řetězec Walmart, který kupujícím nabízí i další různorodé zboží jako hračky, drogerii, domácí potřeby nebo i léky.

Sladké dědictví

Kupujete si sladkosti jako tyčinky Snickers, Milky Way, Twix nebo Mars? Pokud ano, tak tím přispíváte do rodinného rozpočtu druhého nejbohatšího klanu na světě. Rodina Marsových totiž vlastní stejnojmennou společnost Mars Inc. a věnuje se mimo jiné produkci sladkostí a produktů pro péči o zvířata. Nyní je jejich celkový majetek odhadován na 127 miliard dolarů (2,85 bilionu korun), z toho se rodině do rozpočtu povedlo za pouhý poslední rok přidat 37 miliard dolarů (832 miliard korun).

Chemické impérium

Bratři Kochové, David a Charles, dlouhodobě patřili k nejbohatším lidem na světě. Mladší z bratrů, David, zemřel na konci srpna, kdy prohrál dlouholetý boj s rakovinou prostaty. Během svého života se mu ale s bratrem podařilo zbohatnout v oblasti chemického, petrochemického a energetického průmyslu. Tento konglomerát firem Koch Industries rodině přinesl majetek v hodnotě 125 miliard dolarů (2,8 bilionu korun). Oba bratři jsou známi svojí politickou činností a podporou republikánské strany, také dlouhodobě dávali peníze na vzdělávání, zdravotnictví, kulturu i ochranu lidských práv.

Nejčtenější články