Close search

Nečekaný zdroj přibírání na váze: Podle nové studie za tím může být příliš pečlivá hygiena

Freepik Zdroj: Freepik

Zatímco hygiena slouží k tomu, aby se bakterie nedostaly do těla, podle studie, která nedávno vyšla v periodiku Environmental Science & Technology, může paradoxně „zadržovat“ tuk.

List New York Post píše o nové studii Norské univerzity vědy a technologie, která přinesla neobvyklé zjištění. Vědci identifikovali 11 chemikálií v běžných plastových výrobcích, jako jsou třeba láhve na šampon, které mohou přispívat k přibírání na váze tím, že zhoršují metabolický proces.

Škodlivé plasty

Naše experimenty ukazují, že běžné plastové výrobky obsahují směs látek, které mohou být relevantním a podceňovaným faktorem nadváhy a obezity,“ řekl docent Martin Wagner, jeden z autorů studie.

A podle norské studie se nedostatečně prozkoumané chemikálie, používané k výrobě plastových obalů všech druhů, uvolňují a lidské tělo je pak absorbuje. Následně přeprogramují kmenové buňky tak, aby se z nich staly tukové buňky, které se pak množí.

Je velmi pravděpodobné, že tyto metabolické poruchy nezpůsobují obvyklí podezřelí, jako je bisfenol A," řekl spoluautor studie Johannes Völker. „To znamená, že jiné plastové chemikálie než ty, které již známe, by mohly přispívat k nadváze a obezitě." Tato zjištění naznačují, že neregulované chemikálie v běžných domácích produktech mohou hrát roli v celosvětovém nárůstu obezity. Problematická je přibližně jedna třetina analyzovaných produktů, včetně lahviček se sprchovým gelem a šamponem, sáčků do mrazáku, kuchyňských houbiček a lahví na vodu.

Zdroje informací:
Nypost.com: Could your good hygiene be making you fat? New study says so
Pubs.acs.org: Adipogenic Activity of Chemicals Used in Plastic Consumer Products

Nejčtenější články