Close search

Neautentické já. Čím nám škodí a jak se naučit být sám sebou?

pixabay Zdroj: pixabay

Jestli celý život ukazujete druhým falešnou tvář, snadno ztratíte kontakt se svým autentickým já. Možná z toho pramení problémy spojené s vašimi pocity méněcennosti a nedostatečnosti. Lidé vás sice poslouchají, ale nijak to na ně nezapůsobí, proto odhoďte masku a objevte své autentické já.

Hra na "jako by"

Teprve tehdy, až odhodíte falešné já, může nastoupit skutečná přítomnost a vzniknout láska. K sobě samým i k ostatním lidem. Po většinu života hrajeme v různých obměnách hru na “jako by”. Říkáme: “Dělejme, jako že jsi to neřekla a já jsem to neslyšel. Dělejme, že na tom, co se stalo, ve skutečnosti nezáleží. “Já tě budu podporovat v tvém předstírání a ty mne zase v mém”.

Od mládí se učíme, že si máme vytvořit jakousi veřejnou osobnost, abychom se druhým zavděčili, a skrývat hodně z té skutečné. Avšak tato falešná osobnost nebo ego po kouskách nabývá a my žijeme v neustálém strachu, že budeme odhaleni - že jsme jiní než se navenek zdáme.

Přetvářka se rovná strach

Přetvářka nás připravuje o skutečný život. Žít ve světě, kde je těžké najít někoho, kdo opravdu naslouchá a vnímá, nahání hrůzu. a na druhou stranu není nic hezčího než najít někoho, kdo je skutečně “zde” - to je ten nejlepší protilék na strach a osamění. A v takových chvílích jste zadobře i sami se sebou.

Obvykle svoji pravou tvář neukazujeme, místo toho věnujeme spoustu času i energie získání vědomostí, dovedností a strategií - všeho, co je nutné k vytvoření falešného já. Avšak bez ohledu na to, kolik času a pozornosti tomu věnujeme, nám to bohužel nikdy nepřinese opravdovou radost nebo pokoj.

Nezáleží na tom, kolik make-upu, šperků, či nových šatů lidské ego nosí, nezáleží na tom, kolikrát slyší “Miluji tě”, stejně si připadá ošklivé a nenávidí samo sebe i všechny kolem.

Rozvíjejte důvěru v sebe

Někde hluboko v sobě máme touhu být skuteční, touhu po sebevyjádření a plném poznání sebe sama. Jestliže jsme schopni odhodit masku, nejenže můžeme dýchat, ale náš život se obnoví. Nehledejte to, co je skutečné, zbavte se jen toho, co je neskutečné a to skutečné k vám přijde samo. Nejdříve si musíte uvědomit, jak lpíte na tom, co není skutečné - na hračkách a zábavách. Ty nám často poskytují pocit, že samy o sobě cenu mají, jakmile se jich ale zbavíme, autentické já se projeví samo.

Máme-li vědět kdo jsme, musíme také vědět kým nejsme. Udělejte si chvíli na to, abyste si uvědomili, co je pro vás přirozené a příjemné, co je zdrojem skutečného nadšení. Potom se zamyslete na tím, co není přirozené, snadné ani přípustné, co působí konflikty, problémy, zmatky a úkost. Co vás sráží k zemi a zraňuje vaše city.

Vybudovat si pevné jádro

Když se naučíte postupem času říkat ne a stát si za svými názory, ostatní si vás budou víc vážit. Pokud jste nespokojení se svým životem, je dost možné, že až objevíte své skutečné já a nebudete se bát ho ukazovat, začnou se vám naskytovat věci, o kterých se vám dříve ani nezdálo a které vás posunou o mílové kroky dopředu.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu