Close search

Návštěva zubaře v minulosti: Fotografie z časů, kdy stomatologie byla spíše mučením

thetalko.com Zdroj: thetalko.com

Zubní lékaři jsou pro většinu lidí noční můrou. Ať už jsou v běžném životě sebevíc vyrovnaní, když usednou do zubařského křesla, většina z nich pocítí nervozitu, úzkost a paralyzující strach. I když jsou zubaři potřební, zásah v ústní dutině není nic příjemného a snad neznáme osobu, která by si návštěvu zubaře užívala.

Naštěstí stomatologie za několik desítek let pokročila a díky anesteziologii a šikovnosti zubaře bolest ani nemusíme cítit. Dříve to byla však jiná káva. Podívejte se na otřesné metody zubařů v minulosti.

První snímek vypadá jako z divokého západu. Žádné instrumenty, žádná anestetika. Představte si, jak sedíte na obyčejné židli a blíží se k vám kleště. Ubohý pacient je asi pár chvil před omdlením a my při pohledu na něho, také. Navíc zubař, který nosí takovýto klobouk, nevzbuzuje moc důvěry.

Umíte si představit, že vás před zákrokem zubař přiváže řetězi k židli? Tato metoda je opravdu jako mučící praktika ze středověku, ale bohužel to byla každodenní praxe. Pacienti, kteří tuto metodu zažili, si museli odnést trauma minimálně do konce života.

Šílená kovová “klec” na ústa vypadá také dost děsivě. Byla vynalezena proto, aby zubař mohl lépe a snadněji v ústech pacienta pracovat. I dnes existují takovéto nástroje pro usnadnění zákroku, ale naštěstí nevypadají takto.

Nejen, že existoval takovýto kovový pavouk na obličej. V zubařské praxi se dříve využíval i stroj, který předcházel rentgenu. I když můžeme být rádi, že věda šla kupředu, nejsme nadšení z toho, že zubní lékařství takto běžně fungovalo a ubozí pacienti si museli vytrpět své. Buďme rádi za dnešní skenery, které se nás při snímání nemusí ani dotknout a ani nejsou slyšet. Tento šílený stroj vydával určitě hrůzné zvuky.

Další metodou, jak znehybnit pacienta, bylo ovázání jeho rukou hadrem k židli. I když je to stále děsivá metoda, je celkem šetrná a i praktická, představte si, jak se pacientům muselo potit čelo. Hadr na něm alespoň odsával přebytečný pot.

Není nic horšího než přeplněné čekárny. No, ne tak úplně. Je pár věcí horších než přeplněné čekárny a jedna z těch věcí je, když čekárna není vůbec. Když nebyla po ruce asistentka, drželi vám hlavu pohotoví kamarádi.

Jak mohou zubní lékaři žít sami se sebou? Nechápame, že mohou v klidu spát. Chlapec s roztahovacím zařízením asi neměl tehdy moc nadějí na zdravý a rovný úsměv. Tato roztahovací pomůcka také asi nebyla moc příjemná. Stačí si vzpomenout, když nám zubař prováděl nějaký delší zákrok, také nám něco podobného vložil do úst a za pár minut nám ústa zdřevěněla.

Vrtačka, která vypadá jako zbraň je také silně znepokojující. Sice není tak šokující, ale i tak vypadá jako smrtící laser. Opěrka hlavy je také kuriozní.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu