Close search

Návštěva z vesmíru? Ruský kosmonaut Ivan Vagner pořídil záběry záhadných světel

Ivan Vagner, Roscosmos/Twitter Zdroj: Ivan Vagner, Roscosmos/Twitter

Ruský kosmonaut Ivan Vagner chtěl původně natočit polární záři, ale do záběru se mu vetřelo několik nečekaných návštěvníků.

Na sociálních sítích je mimořádně aktivní a díky tomu fanoušci letů do vesmíru můžou sledovat, co a jak vidí člověk, který má kancelář přibližně 400 kilometrů nad Zemí.

Nečekaná návštěva

Vidět Zemi z obrovské výšky, respektive podívat se do vesmíru, už není jenom výsadou kosmonautů. Díky lidem jako Ivan Vagner a jeho Instagramu a Twittru se někdy můžeme na dění tam nahoře podívat téměř online.

Vagner nedávno točil z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) polární záři a na úchvatném kratičkém videu, jenž je k vidění na jeho Twittru, lze spatřit také pět záhadných světelných bodů, které nazval hosty z vesmíru.

Tyto body se objeví na několik vteřin a létají pohromadě ve stejné vzdálenosti. Vagner se pak svých followerů ptá: „Co si myslíte, že to je? Meteory, satelity nebo…?"

Pozdrav od Muska?

Podle ruské státní zpravodajské agentury TASS nahrávku momentálně zkoumají jak v tamější vesmírné korporaci Roskosmos, tak v Institutu pro výzkum vesmíru Ruské akademie věd. Zatím je ale ještě prý brzy na odpověď, co vlastně Vagner natočil.

S největší pravděpodobností jde o satelity, ne o opravdickou mimozemskou návštěvu. A podle všeho jsou to širokopásmové satelity Starlink od společnosti SpaceX, které byly vypuštěny několik hodin předtím, než Vagner pořídil video. Těmito satelity chce Elon Musk do roku 2027 pokrýt celou Zemi a poskytovat jejich prostřednictvím širokopásmové připojení na internet.

Zdroje: space.com, tass.com

Nejčtenější články