Close search

Návrat do školy: Jak upravit dětem spánek po letních prázdninách

Freepik Zdroj: Freepik

Letní prázdniny jsou pro děti dokonalou záminkou k tomu, aby měly posunutou večerku. Jenže další školní rok je již za dveřmi. Co dělat, aby pro ně byl návrat „do školní reality“ co nejhladší?

Prázdniny jsou pro děti doba, kdy mnohá pravidla neplatí. Jde třeba o to, kdy jít spát a jak dlouho. Magazín Hello sepsal několik pravidel, která usnadní dětem návrat do školy.

Jak připravit děti na školní rok

V létě se jde každý den spát v jiném čase, tato flexibilita by se teď měla změnit, neboť je potřeba znovu synchronizovat tělesné hodiny dětí. Když jejich tělo pochopí, že chodí spát každý den ve stejnou dobu, usnadní jim to spánek. Není to samozřejmě tak, že hned první noc dítě usne ve stanovenou dobu. Proto je potřeba připravovat ho postupně již několik dní před začátkem školního roku. Navíc mu to pomůže nabrat energii, než se zase začne věnovat spoustě povinností.

Návrat do školy často znamená znovu se setkat také s celou řadou nemocí. A právě spánek je jedním z nejlepších kamarádů dobré imunity. Podle Sleep Foundation potřebují předškoláci (3-5 let) 10-13 hodin spánku, školáci (6-13 let) 9-11 hodin spánku a teenageři (14-17 let) 8-10 hodin spánku.

Proces úpravy spánkového plánu by měl být přírůstkový. Ve dnech před návratem do školy nechte své dítě vstávat o 15 minut dříve a jít spát o 15 minut dříve, než v průběhu prázdnin. Pokračujte v tom až do té doby, dokud nebude chodit spát a vstávat v tu dobu, jak to bude potřeba přes školní rok. První den ve školě by už mělo být přizpůsobeno novému spánkovému režimu.

Pamatujte ale na to, že návrat k tomuto režimu spánku je pro některé děti náročný. Pokud vaše dítě neusne ani po dvaceti minutách, nechte ho vyjít z pokoje a vykonávat tichou činnost navozující spánek, ale bez modrého světla. A když je ospalé, pomozte mu znovu do postele.

Zdroje informací:
Sleepfoundation.org: Back to School Sleep Tips
Hellomagazine.com: 5 ways to get kids into a good sleep routine after the summer holidays

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu