Close search

Návod na úspěch, štěstí i dosažení životních cílů: Stačí vám tři jednoduché kroky

Freepik.com Zdroj: Freepik.com

Úspěch lze měřit mnoha různými způsoby, od spokojeného života plného milující rodiny a přátel, až po úspěšné podnikání, ve kterém točíte šesti a víceciferné sumy. Možná je vaše verze úspěchu kombinací více možností nebo vám stačí k životu málo, ale ať tak či onak, bez vlastního úsilí a promyšlených kroků to zkrátka nepůjde.

Někdo si své cíle napíše na papír a k nim časový horizont, v němž by jich chtěl dosáhnout. Často tahle jednoduchá motivace ale nestačí, protože život s sebou nese řadu překážek, které mohou stát na cestě úspěchu. Některé se dají obejít, jiné nikoli. V cestě uspět mohou stát problémy se sebedůvěrou, osobnostní rysy, ale i životní události. Pokud ale na nich začnete pracovat, nikde není psáno, že by se vám váš životní sen nemohl splnit. A co pro něj můžete udělat?

Myslet pozitivně

S nedávným výzkumem, který naznačuje, že lidé mají každý den více než 6 000 myšlenek, je snadné pochopit, proč se náš mozek může spirálovitě dostat do negativního stavu, protože polovina těchto myšlenek bude pravděpodobně negativní. Je dobré mít řadu pocitů, ale pokud trpíte stresem, úzkostí a / nebo depresí, budete nejspíš prožívat události s převažující negativitou a to není dobré zejména ve chvíli, kdy se chcete posunout dál. Co s tím?

Pokuste se nahradit každou vědomou negativní myšlenku tou pozitivní. Například, pokud se na sebe podíváte do zrcadla a v hlavně vám naskočí negativní – ty ale vypadáš, zastavte se a zkuste se na věc podívat třeba takto – je to dobré, žádné vrásky. Takový posun v myšlení je důležitý, protože vám umožní se soustředit na to, co máte, a také na příležitosti, které máte k dispozici. Stejně tak byste se měli obklopit pozitivními a podobně smýšlejícími jedinci.

Na závěr dne si zkuste každý večer před spaním říct, co všechno se vám povedlo. To nevadí, že to bude třeba jedna věc. I ta potěší a pozitivně naladí. Podobně přemýšlejte o tom, na co se těšíte následující den nebo několik dní dopředu.

Stanovte si jasné cíle

Než si nastavíte základní životní cíle, zeptejte se sami sebe, proč jsou pro vás důležité. Smysluplný důvod je totiž velkým motivátorem k tomu, abyste své mety opravdu dosáhli. Vaše cíle by měly být jasné, protože to vám pomůže vypracovat jasnou cestu k jejich dosažení. Je rozhodně dobré si plán rozdělit na několik menších časových úseků, jejichž dosažení vás bude stále udržovat v nadějeplném optimismu, že se vám podaří dosáhnout kýženého horizontu. Můžete zkusit třeba techniku mood board, díky níž pak lépe uvidíte, jak se vám na vaší cestě daří, ale třeba i to, co je třeba napravit, udělat jinak.

Nezapomeňte si vážit toho, čeho jste cestou za cílem dosáhli, místo toho, abyste se soustředili jenom na velké finále. Představy o životě se často mění a s nimi samozřejmě i priority. Na tom není nic špatného, že třeba nechcete jít v obětování se jedinému bodu až do krajnosti. Jde o váš život a o to, abyste byli spokojeni hlavně vy.

Buďte aktivní

Máte dobrou výchozí pozici, stanovili jste si jasné cíle a nyní je tedy čas pustit se do práce. Pokud to váš cíl vyžaduje, začněte si zlepšovat odborné znalosti, rozšiřujte síť kontaktů, dávejte o sobě vědět. Sice se říká, že zítra je taky den, ale v tomto případě se snažte pro daný cíl udělat každý den něco. I malá věc je krok správným směrem.


Nejčtenější články