Close search

Naučte se naslouchat svému tělu i duši. Ponořte se do světa jógy

Pixabay Zdroj: Pixabay

Cvičení jógy se u nás v posledních letech hodně rozšířilo mezi širokou veřejnost. Jóga už dávno není výsada stařečků v barevných hábitech a „východních alternativců“, kteří každé ráno vítají slunce. Jóga je životní styl, nicméně si ji rádi dopřávají i zaměstnaní jedinci, kteří si zkrátka jen potřebují na konci dne vyčistit hlavu.

V různých fázích života jógu začnou vyhledávat ženy i muži, kteří se rozhodli začít naslouchat svému tělu i duši a odmítají žít pouze materiálním životem. V duchovním sebepoznání spatřují jógu jako přirozený prostředek, při kterém se mohou snáze ponořit sami do sebe a při kterém si navíc protáhnou tělo. Všechno souvisí se vším. Když se cítíte dobře fyzicky, automaticky se to podepíše i na vaší psychice.

Filosofie jógy tvrdí, že její cvičení překonává naše nepravé ego. Toto ego stojí za vším, co nám v našem myšlení způsobuje negativní pocity. To, že se cítíme nešťastní a nenaplnění harmonií způsobuje naše upínání se na hmotný svět, který je ve východních filosofiích brán jako zdroj lidského utrpení. Cesta jógy by tedy měla člověka dovést k odpoutání se od hmotného světa a tím dojít k osvobození a osvícení.

Ke klasické józe přibyly další aktivity s ní spojené, obohacené o další pohyb. Například Power jóga nebo Bikram jóga. Power jóga se stala velmi oblíbenou u žen, které si chtějí zeštíhlet a zformovat svoji postavu, ale zároveň odbourat stres a naučit se správně dýchat. Oproti klasické józe je kladen důraz na dynamiku, rychlé střídání pozic, ale nechybí také uvolňovací cviky, které jsou skvělé na pohybový aparát.

Bikram jóga nebo také „hot jóga“ se praktikuje v místnosti, zahřáté na 42 °C. Je také dynamičtější a opakuje se u ní 26 pozic po dobu 90 minut. Příznivců si získala hodně, ale existují i její kritici, kterým se nelíbí podmínky, ve kterých účastníci musí hodinu a půl vydržet. Je samozřejmě na každém, aby si zkusil první hodinu, po které se rozhodne pokračovat či nikoliv. Shrnuto podtrženo, jóga je pro všechny, i pro ty, kteří se vždy do hodin aerobiku přemlouvali. Toto je totiž jiný level. Žádný dril, žádné soutěžení. Jde hlavně o vaši psychickou pohodu a naslouchání svému těla.

Nejčtenější články