Close search

Natočil Mádl nového Kolju? Komedie Na střeše je o nečekaném přátelství starce a vietnamského mladíka

Falcon Zdroj: Falcon

Pět let po vydařeném režisérském debutu se Jiří Mádl vrací za kameru, aby odvyprávěl příběh na celý svět naštvaného profesora Rypara, který poskytne dočasné útočiště vietnamskému mladíkovi Songovi. Mezi těmi dvěma vznikne nepravděpodobné přátelství, které oběma převrátí život naruby.

Profesor a chlapeček

Profesor Rypar (Alois Švehlík) najde na střeše svého domu Songa (Duy Anh Tran), mladého Vietnamce, který se tam ukrývá. Starý mrzout nabídne mládenci dočasné útočiště u sebe doma. Ale může tohle vůbec fungovat? Rypar je naštvaný na celý svět, který mu neuchopitelně uniká a Song hledá východisko ze zoufalé situace v neznámém městě. Kombinace tak odlišných lidí samozřejmě přináší mnoho třecích ploch, tragikomických situací, ale i překvapivých nápadů a řešení. Každý z nás totiž potřebuje, aby jej někdo potřeboval. A Song potřebuje kromě teplého oblečení a střechy nad hlavou někoho, kdo mu bude důvěřovat. Dokáže to ale zatvrzelý starý profesor? Rozhodně se o to pokusí i za cenu, že musí sem tam slevit ze svých zásad.

Komediální drama Na střeše je v pořadí druhým filmem Jiřího Mádla, kde se známý herec místo před kameru postavil za ni. Svůj režisérský debut Pojedeme k moři Mádl představil v roce 2014. Nyní přichází s dalším kouskem, který se opět věnuje mezilidským vztahům a nesourodosti těch, které dohromady svedla náhoda. Scénář měl Mádl hotový už v roce 2011. Původně chtěl do hlavní role Jana Třísku, který nicméně v září 2017 nečekaně zemřel, a tak muselo být natáčení pozastaveno a hlavní protagonista přeobsazen. Volba padla na elegána Aloise Švehlíka, který ale zapšklého profesora neochotného rozvíjet se spolu s okolním světem zvládá na jedničku.

Námět snímku může vnímavějším vzdáleně připomínat jiný český film - Kolju. Místo rebelujícího starého mládence tu máme zatrpklého starce, místo opuštěného malého Rusa opuštěného mladého Vietnamce, místo dosluhujícího totalitního režimu atmosféru současné České republiky, která je, nebudeme si nic nalhávat, plná nedůvěry vůči všemu cizímu nebo jen trochu odlišnému. 

Podobný příběh vypráví i film Clinta Eastwooda Gran Torino (2008) a s přivřenýma očima můžeme vysledovat také podobnost s populární tragikomedií Nedotknutelní. To dokazuje, že téma překonávání předsudků, vyobrazené na soužití dvou zcela odlišných povah, je funkční a aktuální v jakékoliv době a prostředí. Snímek jde do českých kin 7. února. V další rolích uvidíte třeba Máriu Bartalos, Vojtu Dyka, Adriana Jastrabana nebo Davida Švehlíka.

Nejčtenější články