Close search

NASA zkouší nový raketoplán: Kromě SpaceX bude astronauty vozit i Boeing. Jeho Starliner vzlétne v březnu 2021

Wikimedia Commons/NASA, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/NASA, Public domain

Boeing je po SpaceX jen druhou společností, kterou si NASA vybrala k přepravě astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici.

NASA přestala používat americké raketoplány před devíti lety, kdy odstavila Atlantis. Od té doby se spoléhala na ruské rakety Sojuz, které startují z kazašského kosmodromu Bajkonur. Roskosmos si za jednu letenku na Mezinárodní vesmírnou stanici účtuje 86 milionů dolarů. To všechno se letos začalo měnit.

Další linka do vesmíru

V květnu se Elon Musk a jeho společnost SpaceX zapsali do historie, když raketoplán Crew Dragon dopravil dva astronauty NASA na Mezinárodní vesmírnou stanici. Šlo o první soukromou misi s lidskou posádkou. Místenka pro jednoho vyšla na 55 milionů dolarů, co představuje úsporu 31 milionů v porovnání s Roskosmosem.

NASA se ale nedrží jenom SpaceX, její záběr o poznání širší. Už nějakou dobu to zkouší také s firmou Boeing, která je známá hlavně díky letadlům, ale část její produkce míří i mimo Zemi.

Jde o projekt Starliner, který už loni v prosinci úspěšně opustil naší planetu, ale k plánovanému spojení s Mezinárodní vesmírnou stanici nedošlo kvůli selhání systémů, které vedlo k neúměrné spotřebě paliva určeného na tento manévr. Loď se proto vrátila zpátky a to už všechno fungovalo správně, včetně perfektního přistátí. Teď se chystá na druhý pokus.

Boeing míří na Mezinárodní vesmírnou stanici

Byť projektu Starliner vyšlo dobře všechno, tedy až na tu nejdůležitější část, kterou představuje spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí, než do kokpitu usedne lidská posádka, potřebuje ještě jeden finální test.

V průběhu posledních 12 měsíců společnost ve spolupráci s NASA uskutečnila také několik přistávacích testů, protože Starliner bude první americkou orbitální kapslí, která se vrátí i s lidskou posádkou.

Nejdřív ale musí odstartovat k Mezinárodní vesmírné stanici. K tomu mělo dojít teď v prosinci, rok po předchozím pokusu, ale ani přes vyladění softwaru se nakonec lhůtu nepovedlo dodržet. Starliner tak znovu poletí až 29. března 2021. V NASA doufají, že když Boeing uspěje, bude se moct spolehnout na dva poskytovatele komerčních přepravních služeb pro astronauty. To by mělo také zvýšit obchodní aktivitu na oběžné dráze Země a posunout vývoj zase o několik kroků dál.

Zdroje: techcrunch.com, nasa.gov

Nejčtenější články