Close search

NASA na nákupech: Agentura bude soukromým společnostem platit za vzorky z Měsíce

NASA Zdroj: NASA

Na první pohled neobvyklý krok má povzbudit firmy z celého světa, aby se vydaly na Měsíc a zajistily využitelnost místních zdrojů.

Vedle vlastního výzkumu podporuje NASA také soukromé společnosti, s nimiž uzavírá partnerství na různých projektech a díky tomu do vesmírů směřuje víc misí.

Elon Musk se SpaceX tvoří jenom špičku ledovce. Planetu chtějí opustit také Jeff Bezos, Richard Branson a desítky dalších.

Nákupy na Měsíci

Donald Trump navýšil rozpočet NASA, aby v roku 2024 lidé opět stanuli na Měsíci. A v posádce tentokrát bude také žena. Agentura se ale ne ve všech ohledech spoléhá na vlastní kapacity, čím uvolňuje ruce také soukromým společnostem a jejich nápadům. Už má u nich rezervované robotické mise na povrch Měsíce a komerční přepravu astronautů. Teď NASA přišla s nápadem platit firmám za sběr měsíční hlíny.

Koupíme nějakou měsíční půdu, abychom prokázali, že se to dá,“ řekl ředitel NASA Jim Bridenstine během online prezentace na Summitu pro udržitelnost vesmíru, který organizovala Secure World Foundation.

Na svém blogu pak Bridenstine doplňuje plán o další podrobnosti. NASA chce, aby soukromé společnosti, bez ohledu na zemi původu, získaly do roku 2024 vzorky o hmotnosti 50 až 500 gramů a oficiálně převedly jejich vlastnictví na agenturu. Za každý z nich zaplatí 15 000 až 25 000 dolarů. Deset procent při podpisu smlouvy, dalších deset procent po startu kosmické lodě a zbytek po dodání.

Návrat na Měsíc

Pokud půjde vše podle plánu, NASA pak doveze materiál na Zemi. Už, samozřejmě, disponuje zásobou vzorků, astronauti z programu Apollo přivezli v letech 1969 až 1972 přibližně 382 kilogramů měsíčních kamenů a prachu.

Podle Bridenstinea je hlavním cílem nové strategie stimulovat těžbu a prodej lunárních zdrojů. Když soukromé společnosti shromáždí více než 500 gramů materiálu, přebytek můžou prodat. A je jedno, jestli dalším firmám, nebo soukromým osobám.

Využití místních zdrojů je totiž zásadní pro zajištění udržitelné lidské přítomnosti na Měsíci, co je cíl, kterého chce NASA dosáhnout do konce této dekády prostřednictvím programu Artemis. Ten má zabezpečit, že se lidé vrátí na Měsíc v roce 2024. A pro agenturu už teď na misi pracují soukromé společnosti.

Na první fázi projektu Artemis se můžete podívat do GALERIE:

Zdroj: blogs.nasa.gov, space.com

Nejčtenější články