Close search

Nápoje pro lepší spánek: Pomáhá pohár mléka, třešňová šťáva nebo levandulový čaj

Freepik Zdroj: Freepik

Kvalitu spánku ovlivňuje nejen to, jestli jsme v psychické pohodě, ale také to, co večer jíme a pijeme. Ne nadarmo se dětem zvykne před spaním podávat sklenice teplého mléka nebo kakaa.

Magazín Eatthis píše, že dospělí potřebují 7 a více hodin kvalitního spánku. Kratší spánek může přinést problémy - přibírání na váze, vysoký krevní tlak, deprese, ale hrozí i cukrovka. To, co pijete, vám také může zajistit lepší spánek.

Mléko, čaj a lepší spánek

Pití mléka může pomoci zmírnit poruchy spánku. Obsahuje totiž tryptofan, což je esenciální aminokyselina. Díky němu vzniká hormon melatonin regulující spánek. Sklenice mléka před spaním nejen že zasytí, ale může také pomoci zlepšit kvalitu spánku.

Heřmánek se po staletí používá jako přírodní lék, snižuje hladinu cukru v krvi, léčí záněty či nachlazení, ale souvisí také se spánkem. „Podle některých výzkumů může být heřmánkový čaj prospěšný při zlepšování kvality spánku a snižování fyzických příznaků spánkové nedostatečnosti," vysvětluje pro Eatthis výživová poradkyně Amy Goodson.

Blahodárná třešňová šťáva

Když už jsme u čajů, je potřeba zmínit také levanduli. Používá se zejména v aromaterapii, působí jako stabilizátor nálady, ale i čaj z ní má uklidňující účinky. Na Tchaj-wanu byla provedena studie zaměřená na účinnost levandulového čaje při zlepšení kvality spánku a zmírnění únavy či deprese žen po porodu. Ukázalo se, že levandulový čaj skutečně pomáhá s depresí a únavou.

Čtvrtým a patrně nejméně očekávaným spánkovým pomocníkem je třešňová šťáva. Posiluje imunitu a pomáhá se záněty, ale působí také podobně jako mléko. Obsahuje totiž vysoké množství tryptofanu. Konzumace třešňové šťávy tak může zvýšit produkci melatoninu v těle. Znamená to nejen zlepšení kvality spánku, ale i snížený počet probouzení a prodloužení celkové doby spánku.

Zdroje informací:
Eatthis.com: The Best Drinks for a Better Night's Sleep, Say Experts
Sigmapubs.onlinelibrary.wiley.com: Effects of Lavender Tea on Fatigue, Depression, and Maternal-Infant Attachment in Sleep-Disturbed Postnatal Women

Nejčtenější články