Close search

Na zimní sezónu se můžete vybavit už nyní. Přípravy vrcholí

Pexels Zdroj: Pexels

Zimní sezóna 2020 byla kvůli pandemickým uzávěrkám pro mnohé podnikatele v cestovním ruchu hotovou tragédií. Nadějná očekávání vystřídaly miliardové ztráty. Proto se nejen oni, ale i všichni milovníci zimních sportů, těší, že si „ukradené“ radovánky letos vynahradí. Připravují se na to horská střediska i prodejci sportovního vybavení. Není se čemu divit, vždyť lyžování už dnes můžeme klidně považovat za jeden z českých národních sportů! 

Podle závěrů studie společnosti KPMG se ztráty lyžařských středisek v loňském roce vyšplhaly až na horentních 25 miliard korun. A trpěl i celý doprovodný segment se zimním sportovním vybavením. Poslední sezóna totiž v důsledku všech opatření trvala na mnoha místech v průměru pouhých devět dní, a někde ani to ne. Už jen z důvodu přežití některé z nich potřebují, aby byla letošní zima silná. Většina však již dopředu upozorňuje, že by tlak na volná místa mohl být daleko výraznější než v předchozích letech. Někteří majitelé areálů už totiž dopředu počítají s omezenými kapacitami jak na sjezdovkách, tak v restauracích.

Přípravy již vrcholí

Zájem o lyžování nyní dokazuje také počet prodaných zimních zájezdů, který je srovnatelný s loňským rokem. „Nejžádanější jsou termíny v době jarních prázdnin a dále v období vánočních svátků a na Silvestra,“ uvedla tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok, Eva Němečková. Dlouhodobě nejpopulárnějším místem v Česku je bezpochyby Šumava. Na zimu se však již pečlivě připravuje také skiareál na Ještědu. Tam momentálně vrcholí práce na osvětlení nové páteřní sjezdovky, jež vznikla loni na podzim.

Fakt, že Češi zimní sporty zkrátka milují hraje do karet cestovním kancelářím, horským střediskům i prodejcům vybavení, protože řada jejich návštěvníků oželela svou tradiční dovolenou na horách jen se skřípěním zubů. Někteří z nich se to snažili kompenzovat v létě, nebo tak, že na hory prostě jeli, přičemž vyměnili klasické sportovní aktivity za jiné. Ale ruku na srdce – co může být lepší, než se prohánět po sjezdovkách na lyžích nebo snowboardu?


Obliba zimních sportů v Česku raketově roste

Zimní sporty provozuje přibližně 55 % Čechů a jejich popularita dále strmě stoupá. Podle některých za to mohou světové úspěchy českých sportovkyň. Vzpomeňme si třeba na triumf Ester Ledecké, která uhranula svět na zimní olympiádě 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu, kde po snowboardovém zlatu získala ještě nejcennější medaili i v lyžařském super-G. Také další olympijská vítězka ve snowboardingu Eva Samková okouzlila českou společnost nejen sportovními výkony ale i svou milou povahou. Navíc obě hvězdy rovným dílem přispěly rovněž k většímu zájmu o snowboarding.

Za rostoucí oblibou zimních sportů stojí ale především jejich blahodárné účinky na lidské tělo. Lyžování, snowboarding ale i běžky totiž pomáhají odbourávat stres a zlepšují fyzickou i psychickou odolnost. Navíc mají pozitivní dopad na náš kardiovaskulární systém, svalovou soustavu a v neposlední řadě i imunitu.Zimní sezóna v některých obchodech začne s předstihem

Protože Češi o tyto oblíbené zimní aktivity v loni téměř přišli, některá střediska i obchodní centra očekávají, že si tuto ztrátu budou chtít v letošním roce vynahradit. A to nejen nakoupenými zájezdy, ale také novým vybavením. Vstříc jim proto plánují vyjít i některé populární prodejní řetězce. Například Hervis Sports pořádá již na začátku podzimu předsezonní výprodej až s 60% slevami. „Plynule navazujeme na loňskou sezónu, kdy okolnosti donutili velkou část našich zákazníků zůstat doma. Naše myšlenky se většinou upínaly úplně jiným směrem, proto většina odsunula starosti o zimní výbavu na vedlejší kolej. Proto jim v předstihu dáváme možnost, jak si to vynahradit. Kromě běžeckého oblečení a bot teď v naší speciální nabídce najdou široký výběr zlevněného zboží pro každého nadšeného lyžaře i běžkaře,“ předestírá Jan Štádler, marketingový ředitel Hervis Sports.


A co si tedy nezapomenout pořídit? Máte-li již vyřešené lyže i lyžáky, zaměřte se na kvalitní oblečení, ve kterém na svahu hravě zvládnete i mrazivé mínusové teploty. Důležité je zejména prodyšné fleecové mikiny, kombinézy a zimní bundy. Nezapomeňte ani na doplňky jako rukavice nebo čepice, bez kterých se na sjezdovce neobejdete.

Nedílnou součástí výbavy je samozřejmě i kvalitní helma. Právě ta často dokáže zachránit život při těžkém pádu či střetu na horském svahu. Helmu si pořiďte podle velikosti, typu i hmotnosti. Mezi nejoblíbenější patří značka Alpina Grap 2.0, kterou seženete v Hervisu ve 40% slevě za 1 499 korun. Nejste-li si však stoprocentně jisti svým výběrem, zeptejte se zkušenějšího lyžaře, nebo požádejte o radu přímo na prodejně. Získáte tak velké množství cenných informací, které vám mohou pomoci při finálním nákupu.

Nejčtenější články