Close search

Myslíte, že spíte málo? Japonci jsou na tom ještě hůř

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Univerzita v Michiganu zařadila v roce 2016 Japonsko na poslední místo v žebříčku národů porovnávaných podle toho, jak dlouho spí. Čtyřicet procent obyvatelů země totiž v noci spí šest a méně hodin.

Studie pořízená v roce 2016 zjistila, že v průměru spí Japonci a Korejci 7 hodin a 24 minut, co je nejméně ze všech sledovaných zemí. Na opačné straně spektra jsou Nizozemci s 8 hodinami a 12 minutami.

Den na slunci pomáhá

Globální průzkum univerzita spustila aplikací Entrain, která měla lidem pomoc překonat jetlag. Mnozí z těch, co si aplikaci stáhli, ale souhlasili i s dalším sdílením informací o svých spánkových návycích.

Podle výsledků následného zkoumání nejméně spí muži středního věku, často to je méně než doporučovaných 7 až 8 hodin. Ženy věnují spánku v průměru o půl hodiny více, usínají dříve a vstávají později.

A zajímavé je, že lidé, kteří tráví čas na slunečním světle, chodí spát dříve a mají víc spánku než ti, kteří tráví den pod umělým osvětlením.

Opilí spánkem

Je to, samozřejmě, zkresleno trochu také tím, že ne všichni holdují smartfonům, nebo jsou ochotni podělit se s aplikacemi o své spánkové návyky. Zapojené tisíce lidí vypovídají alespoň o tom, jak spí lidé, kteří se smartfonem žijí v těsné symbióze.

Jedna z autorek studie Olivia Walch přirovnává již několik dnů trvající nedostatek spánku ke stavu opilosti. „Vyčerpanost má podobný efekt. A zároveň je hrůzostrašné, jak si lidé myslí, že vykonávají své úlohy lépe než ve skutečnosti. Výkon klesá, ale vaše vnímání vlastního výkonu ne,“ varuje.

Taky špatně spíte? Jak tomu předcházet se dozvíte v GALERII:

Zdroj: news.umich.edu

Nejčtenější články