Close search

Může mobilní aplikace zachránit vztah? Technologie nás učí žít i milovat

Pixabay Zdroj: Pixabay

Udržet si kvalitní a fungující vztah je náročná a nikdy nekončící práce, to alespoň tvrdí životem zkoušení a již zkušení manželé. Na pomoc by ale mohly přijít mobilní telefony, které často bývají jedním z důvodů konfliktů mezi páry. Do mobilů si totiž můžete stáhnout aplikace, které vám dokážou pomoct váš vztah udržet a rozvíjet. Nebo ne?

V době, kdy výraz pracovní vytížení získává zcela nové rozměry, je vůbec ještě možné si najít čas pro práci na svém vztahu? I když tato otázka je velice smutná, bohužel je také pravdivá. V dnešní době moderní svazky velice trpí kvůli pracovním povinnostem a partneři tak na sebe často nemají tolik času, kolik by si přáli. Na trhu se proto objevují mobilní aplikace, které párům radí, jak se chovat, řešit konflikty a vůbec, jak si k sobě znovu najít cestu.

Rychlý pomocník

Psycholog a odborník na mezilidské vztahy John Gottman vytvořil mobilní aplikaci, která by měla pomoci zájemcům pracovat na svém vztahu s partnerem. Aplikace Gottman Card Decks, jak už název napovídá, nabízí svým uživatelům virtuální karty, pomocí kterých mohou svým partnerům navrhnout různorodé činnosti.  Například karta „Open-Ended Questions“ vyzývá milence, aby si odpověděli na otázky, jak si své životy představují a čemu by se chtěli v budoucnu věnovat. Karta „Opportunities“ naopak nabízí možnosti ke zpestření běžného rodinného večera pomocí různých nápadů na zajímavé rande.

Aplikace je tak založena na určitém druhu stimulace, které by partnery mělo vést k pravidelné práci na svém vztahu. Gottman není žádným nováčkem ve svém oboru a velmi se proslavil díky své studii z roku 1992, kdy na základě rozhovorů s 52 manželskými páry dokázal předpovědět, který svazek povede k rozvodu. Ve své studii byl na 92 procent. Dokázal totiž navrhnout model založený na souboru sedmi znaků, které určují vývoj vztahu. Podle Gottmana je velmi důležité, jakým způsobem páry řeší svoje konflikty a čeho se jejich hádky týkají. Psycholog tak uvedl, že pokud se pár na začátku vztahu hádá kvůli jednomu konkrétnímu problému, například financím, je velká pravděpodobnost, že se kvůli těm samým financím bude hádat i za dalších několik let.

Mobilní asistence

Další aplikace Lasting, kterou vytvořil Steve Dziedzic roky pracující pro giganta ve svatební oblasti The Knot, nabízí svým uživatelům určitý druh „terapie“ a asistence v náročných chvílích. Aplikace nejdříve vyhodnotí slabé a silné stránky každého jedince, pak na základě výsledků nabízí série sezení. Uživatelé pak poslouchají tří až osmiminutové nahrávky, které mohou partnerům radit, jak vyřešit základní komunikaci, nebo konflikt. Aplikace také klade velký důraz na city jednotlivců, kdy připomíná každému z partnerů, že je nutné si vážit práce a činností toho druhého.

Tyto softwary jsou jen krátkým výčtem z toho, co se na internetovém trhu nabízí. Vzhledem ale k tom, že všechny tyto aplikace jsou celkem nové, nebyl proveden ještě žádný výzkum, ve kterém by odborníci dokázali jejich účinnost potvrdit, nebo vyvrátit.

Práce na vztahu je samozřejmě nutná a je dobré, když existuje vnější stimul, který zapomnětlivce popostrčí k tomu, aby včas objednali dárek k narozeninám svému partnerovi. Pokud ale problém není v paměti, nebo v pracovní vytíženosti, pak aplikace nemusí ve vztahu pomoci.

Partneři by si vždy měli pamatovat, že základem každého pevného vztahu, je pravidelná a kvalitní komunikace. Moderní pomocníci sice milence mohou tímto směrem navigovat, cestu si ale každý z nich musí projít sám.

Nejčtenější články