Close search

Muž platí. Je to stále projev gentlemanství nebo vypočítavost žen?

pixabay Zdroj: pixabay

Co člověk, to jiný názor na dělení útraty ve vztahu. Asi se shodneme na tom, že ve většině případů na prvním rande platí muž. Ale co ty další rande, dovolené apod? Je to stále gentlemanství nebo vypočítavost žen?

Řečeno dnešními slovy: Zaplatí-li za vás muž na prvním rande, jste povinna poskytnout mu něco na oplátku? Očekává se to? A je to v době emancipace a sílícího postavení ženy stále aktuální?

Muži jsou jednoduchá stvoření. Jejich veškerá snaha se řídí jediným cílem. Reprodukovat se. Proč se snaží mít vysoký měsíční příjem? Aby si mohli koupit drahé auto. Drahé auto je vizitkou hmotné jistoty a hmotná jistota je vábnička pro samičky. Proč muži platí na rande? Bojí se, že nedosáhnou cíle. Reprodukce.

Je tedy na čase položit si otázku: Pokud jste na rande a dotyčný naproti se vám úplně nezdá, je na místě, abyste za sebe zaplatila sama? Bude si o vás myslet, že jste zlatokopka, protože jste si vyšla na večeři, necháte ho za sebe zaplatit a on nic „nedostane“?

Jestliže při této myšlence pociťujete vinu, můžete zkusit navrhnout, že zaplatíte sama. Tím už jste vyslala signál, že asi „nic nebude“. Pokud to i přesto odmítne, doufejte, že to pochopil a zaplatit chce jen z důvodu, že je gentleman. Šlo o jednu schůzku a pokud jste se nesešli v restauraci s michelinskými hvězdičkami, jídlo navíc a sklenka vína ho nezabije. Pokud se zaplacením vaší části vámi samotnou souhlasí, zřejmě jste trochu urazila jeho ego, ale problém je vyřešený. Nejste mu nic dlužna.

V zásadě samozřejmě záleží na povaze obou osob. Pokud je muž skrblík, bude po vás vytažení peněženky požadovat tak jako tak. Pokud jste mrcha vy, necháte se pozvat i podruhé a potřetí, aniž byste s protějškem měla další úmysly. Krom pozvání na večeři. Pokud máte od narození slunce v duši a nad hlavou se vám tyčí duha, navrhnete rozdělení účtu, i když si v už hlavě plánujete líbánky. Nebo možná právě proto.


Situaci, kdy číšník přinese onen malý bílý papírek, tedy ovlivňuje spousta faktorů. Je ale hezké a pro ženu romantické, když na prvním rande muž zaplatí. I kdyby se už podruhé vidět neměli, je to jakési kouzlo dob minulých, kdy se lidé zdravili a smáli se na sebe i při nástupu do tramvaje. A gentlemani pro získání krásné dívky otevírali dveře, přisouvali židle, navlékali kabáty a – platili.

Jenže doba trochu pokročila a je stále více vidět, jak jedou partneři tzv. napůl. Napůl platí nákupy, dovolené, společné zážitky. Je to ještě vůbec romantika? Ženy se shodnou na tom, že na muži je velice přitažlivé, když dává najevo, že se do vás nebojí investovat a vy si připadáte jako princezna. Nějaký muž to má tak zažité a po celou dobu vztahu, ne-li života nedovolí ženě vyáhnout z peněženky ani stovku.

Pak jsou muži, u kterých platí "když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají", tudíž na prvních schůzkách chtějí udělat na ženu dojem, jenže potom je začne otázka placení pálit čím dál víc. Nejlepší je si toto vyjasnit hned na začátku. Můžete někdy nabídnout, že zaplatíte vy a uvidíte mužovu reakci a hned budete vědět, co je to za typ.

Nejhorší v tomto případě jsou nedorozumění, když jedete na celkem drahou dovolenou, kterou navrhne třeba i sám muž a potom po vás chce půlku. To opravdu není ženská vypočítavost, ale mužova trapnost.

Nejčtenější články