Close search

Muž, který rozdal 180 miliard: Osudy boháčů, kteří žijí skromným životem

Youtube.com Zdroj: Youtube.com

Bohatství a úspěch mohou mít velký vliv na osobnost. A člověka, který toho všeho dosáhne, často poznamenají po zbytek života. Existují ale miliardáři, které luxusní život ve zlatém zámku neláká. Kteří z úspěšných a vlivných lidí si raději vybrali skromný život?

Obyčejné domy, běžná auta, normální sousedé, jejichž jména nejspíš mnozí ani neznají. Existuje několik úspěšných lidí, kteří se rozhodli žít život bez zbytečného lesku, byť by si mohli každý den dovolit skutečný luxus. Kteří miliardáři chodí nehledě na množství peněz na svém bankovním účtu do běžných obchodů a žijí ve skromných domech?

Chuck Feeney (88)

Znáte síť letištních obchodů Duty Free? Zakladatel Chuck Feeney patří k jednomu z nejzářivějších příkladů lidské štědrosti a skromnosti. Jeho nynější majetek činí "pouhé" 2 miliony dolarů (45 milionů korun), jenže... Dříve se mohl díky úspěšnému podnikání pochlubit částkou přes 8 miliard dolarů (180 miliard korun). Tu se však s manželkou Helgou rozhodl věnovat na dobročinné účely a charitativním organizace. Jeho peníze tak šly na pomoc nemajetným, aby mohli získat vyšší vzdělaní, nebo na podporu vědeckých výzkumů. S manželkou si nechali jen skromnou částku a žijí v běžném bytě v americkém městě San Francisco.

David Cheriton (68)

Profesor ze slavné Stanfordské univerzity získal svůj majetek v odhadované hodnotě 5,9 miliardy dolarů (133 miliard korun) díky založení technologické firmy Arista a investicím do společnosti Google, když ještě tento internetový gigant byl teprve ve svých začátcích. V rozhovoru pro Edmonton Journal tento miliardář uvedl, že ho dokonce uráží myšlenka, že by měl žít extravagantním způsobem. Vždy totiž považoval lidi, kteří si pořídí dům s třinácti koupelnami, za blázny.

Christy Walton (70)

Vdova po Johnu T. Waltonovi, dědici amerického obchodního gigantu Walmart. Její majetek po smrti manžela byl odhadován na 7,3 miliard dolarů (164,5 miliard korun). Svět ale více zaujala skutečnost, co se svými penězi bohatá dědička udělala. Christy Walton evidentně vždy lpěla na běžném způsobu života, proto manželé vychovávali svého syna Lukase v běžných podmínkách v kalifornském městě National City. Po získání tak velkého finančního obnosu Christy Walton rozdělila několik miliard dolarů mezi různé charitativní organizace a nyní žije bez jakékoli extravagance ve svém domě v americkém státě Wyoming.

Warren Buffett (88)

Miliardář a geniální investor, kterému se pro jeho podnikatelský talent přezdívá "Věštec z Omahy", se může pyšnit majetkem v hodnotě přes 84,6 miliard dolarů (1,9 bilionu korun). Toto astronomické číslo z něj dělá jednoho z nejbohatších lidí na světě, přesto Buffett žije překvapivě skromných životem. Bydlí v Nebrasce se svojí druhou manželkou. Jejich svatba byla velmi skromným obřadem v domě, který si kdysi koupil za pouhých 30 tisíc dolarů.

Buffett nedbá na zdravou výživu a rád si dopřává fastfood a slazené nápoje. Stále chodí večeřet do obyčejných místních restaurací, které se nacházejí na ulici, kde bydlí. Má dobročinnou organizaci Buffett Foudation a velké množství peněz věnuje dalších charitativním organizacím. S Billem Gatesem, zakladatelem Microsoftu, založil platformu The Giving Pledge, jejíž signatáři z řad miliardářů se zavazují, že věnují většinu svého majetku na dobročinnost.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE DO TVÁŘÍ ÚSPĚŠNÝCH LIDÍ, KTEŘÍ ŽIJÍ JAKO VY!

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu