Close search

Miliardářské děti bez majetku? Někteří boháči nenechají svým potomkům žádné peníze, jiní je nepřestávají rozmazlovat

Wikimedia Commons/Gage Skidmore, cc-by-sa-2.0 Zdroj: Wikimedia Commons/Gage Skidmore, cc-by-sa-2.0

Společná hodnota majetku Billa Gatese a Marka Zuckerberga dosahuje neuvěřitelné částky 186 miliard dolarů (4,2 bilionu korun). Kromě bohatství mají ale tito úspěšní technologičtí lídři společné i to, že svým dětem nezanechají skoro nic z obrovského majetku. Ne všichni kolegové je ale napodobují.

Zatímco mnozí začínají již v celkem mladém věku přemýšlet o tom, jakému povolání se budou jednou věnovat, existují lidé, kteří tyto zcela běžné životní otázky řešit nemusí. Děti miliardářů a slavných (bohatých) osobností mají totiž mnohá privilegia, na která většina lidí nikdy nedosáhne. Přesto někteří světoví miliardáři začínají mít k výchově svých dětí trochu jiný přístup. Chtějí totiž, aby si jejich potomci vybudovali vlastní kariéru a sami vydělávali peníze. Pomůžou jim poskytnutím prvotřídního vzdělání, ale životní cesta a výběr povolání už bude jenom na nich.

Mezi prvními miliardáři, o kterých se veřejnost dozvěděla, že svým dětem nenechají skoro nic z majetku, byli Bill Gates a Mark Zuckerberg. Přidali se k platformě The Giving Pledge, kterou založili Bill Gates a Warren Buffett, a zavázali se, že většinu jmění věnují na dobročinné účely. Podobné plány se svými penězi i dětmi mají také další úspěšní lidé.

Laurene Powell Jobs

Vdova po zakladateli společnosti Apple, Stevu Jobsovi, oznámila, že status miliardářské rodiny skončí s ní. Choť zesnulého vizionáře a úspěšného podnikatele totiž neplánuje nechávat obrovský majetek svým dětem. Laurene rozhodnutí odůvodňuje tím, že není správné, aby ve 21. století někteří lidé vlastnili tak obrovské jmění. Navíc vdova dodává, že její zesnulý manžel Steve Jobs si také nepřál, aby děti zdědily velké peníze. Miliardářka, jejíž celkové jmění se odhaduje na 24 miliardy dolarů (540 miliard korun), plánuje všechno zanechat charitativní společnosti umožňující dětem z chudých rodin získat vzdělání, které by pro ně za normálních okolností nebylo dostupné.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Eve Jobs (@evecjobs),

Michael Bloomberg

Bývalý starosta New Yorku, a nedávno ještě kandidát na post prezidenta USA, je čtrnáctým nejbohatším mužem na světě. Celková hodnota jeho jmění se odhaduje na 54 miliard dolarů (1,2 bilionu korun). Bloombergovi se podařilo získat takový majetek díky založení agentury Bloomberg, která poskytuje ekonomické zpravodajství. Úspěšný podnikatel ale neplánuje zanechat své bohatství dvěma dcerám, veškeré peníze chce investovat do charitativních organizací.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Mike Bloomberg (@mikebloomberg),

Barron Hilton

V loňském roce celý svět obletěla zpráva, že zesnulý šéf hotelového gigantu Hilton zanechal většinu majetku, přibližně 4,3 miliardy dolarů (97 miliard korun), charitativním organizacím. Každý z jeho více než 20 dědiců dostal "pouze" 5,6 milionu dolarů (126 milionů korun). Pro rodinu Hilton není podobná závěť novinkou, protože už samotný zakladatel síti hotelů Conrad Hilton, po své smrti v roce 1979, přenechal 97 procent svého tehdejšího jmění vlastní charitativní společnosti Conrad N. Hilton Foundation. Takže Barron Hilton si ze svého otce vzal příklad a potomkům i příbuzným zanechal skutečně jenom zanedbatelnou část majetku. Přesto jeho děti vedou privilegovaný život a samostatně podnikají, nebo pracují v rodinné společnosti, takže peníze jim rozhodně nechybí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Paris Hilton (@parishilton),

Warren Buffett

Finanční guru a zakladatel společnosti Berkshire Hathaway je podle amerického magazínu Forbes nejúspěšnějším investorem všech dob. Věštec z Omahy, jak se Buffettovi někdy přezdívá, má tři potomky, z nichž sice každý dostane 2,1 miliardy dolarů (47 miliard korun), ale podmínkou bude, že si tyto finance nenechají. Buffettovy děti budou muset zděděný majetek předat charitativním organizacím a zbytek z 88,8 miliardy dolarů (2 biliony korun), které hlava rodiny vlastní, také půjde na dobročinné účely. Zajímavé je, že největší část Buffettova majetku dostane jeho blízký přítel, miliardář Bill Gates. Prostředky investičního magnáta totiž podpoří charitativní organizaci Bill and Melinda Gates Foundation.

Michael Dell

Zcela jinou cestu si vybral zakladatel technologického gigantu Dell. Miliardář svojí dceři Alexe poskytuje vše, co si přeje. Hodnota Dellova majetku se odhaduje na 27 miliard dolarů (608 miliard korun), a proto si jeho dcera může dovolit luxusní život. Alexa má v oblibě designérské oblečení od slavných světových značek jakými jsou Gucci nebo Dolce & Gabbana, drahé dovolené, ale i lety soukromými letouny. Její otec s tím, zdá se, nemá žádný problém a poskytuje jí vše, co chce.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Alexa Dell (@alexakdell),

Nejčtenější články