Close search

Mluvíte příliš mnoho? Zkuste někdy víc naslouchat, zlepšuje to vztahy

Unsplash Zdroj: Unsplash

Ticho dává lidem čas na přemýšlení a zvyšuje komunikační úspěch. Magazín Psychology Today píše, že záměrné použití ticha při vyjednávání vytváří vztahovou hodnotu. A to lze uplatnit nejen v pracovních vztazích, ale i v soukromí.

Wendy L. Patrick píše pro Psychology Today, že hádky jsou často charakterizovány neschopností zvážit perspektivu partnera. Proto je důležité používat i pauzy, respektive mlčení. Díky tomu lze zlepšit vztahy.

Proč je ticho důležité

Často se setkáváme s doporučením, abychom se předtím, než něco napíšeme na sociální sítě, raději zastavili a zamysleli. Možná by nebylo špatné doporučení, abychom se také zamysleli, než promluvíme. Zdrženlivost nám umožňuje přesně vnímat informace, na které budeme reagovat. Zvyšuje to šance, že zareagujeme přiměřeně.

Existuje výzkum zaměřený na ticho a vytváření hodnoty při vyjednávání. Vědci zjistili přímou souvislost mezi přirozeně se vyskytujícími tichými pauzami trvajícími alespoň 3 sekundy a chováním a výsledky vytvářejícími hodnoty. Ukázalo se také, že pokyn jedné nebo oběma vyjednávajícím stranám používat prodloužené mlčení vytváří hodnotu.

Ve vztazích, ať už pracovních nebo osobních, se zdá, že ticho vám nejen dává čas na přemýšlení, ale umožňuje i vznik vhodné reakce, díky které váš partner v rozhovoru bude cítit, že mu nasloucháte. S tímto přístupem můžete být na cestě k rozvoji zdravého a produktivního vztahu v jakémkoli kontextu.

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Do You Talk Too Much?
Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov: Silence is golden: Extended silence, deliberative mindset, and value creation in negotiation

Nejčtenější články