Close search

Mladé matky prý stárnou rychleji: Podle vědců je každé těhotenství připraví o téměř 3 měsíce života

Freepik Zdroj: Freepik

Těhotenství dá zabrat snad každé ženě. Vědci teď zjistili, že těch nástrah je víc. Podle nové studie totiž každé těhotenství urychluje biologické stárnutí mladých maminek o několik měsíců.

Všechny matky to asi mají stejně. V těhotenství cítí větší únavu, vlastní tělo jim dá zabrat a mohli bychom pokračovat docela dlouho. Mezi neblahými průvodními jevy těhotenství je i jeden méně známý. Podle vědců totiž také urychluje stárnutí...

Proč matky stárnou rychleji

Podle studie Columbia University Mailman School of Public Health může mít těhotenství vliv na stárnutí. Výsledky zahrnující 1 735 mladých Filipínců odhalují, že ženy, které mají za sebou alespoň jedno těhotenství, jsou biologicky starší než ty, které ho zatím neprožily. Studie navíc naznačuje, že čím více těhotenství má žena za sebou, tím starší se zdá být z biologického hlediska.

"Naše zjištění naznačují, že těhotenství urychluje biologické stárnutí a že tyto účinky jsou patrné u mladých žen s vysokou plodností. Naše výsledky jsou také prvními, které sledují stejné ženy v průběhu času a spojují změny v počtu těhotenství každé ženy se změnami jejího biologického věku," cituje magazín SciTechDaily hlavního autora studie Calena Ryana.

Rychlejší stárnutí související s těhotenstvím zaznamenali vědci i po zohlednění různých dalších faktorů, jako je kouření, sociální status nebo genetika. A pokud jde o konkrétní čísla, každé těhotenství v rané dospělosti bylo spojeno s odhadovaným zrychlením biologického stárnutí o 2,4 až 2,8 měsíce.

Ryan ovšem přiznává, že to nemusí platit pro celý svět. A důležité je také poznamenat, že spousta žen ze studie otěhotněla během pozdní adolescence, kdy jsou zjednodušeně řečeno stále ve vývinu. Navíc může být těhotenství pro mladou matku obzvláště náročné, pokud je její přístup ke zdravotní péči, zdrojům nebo jiným formám podpory omezený.

Zdroje informací:
Pnas.org: Pregnancy is linked to faster epigenetic aging in young women
Scitechdaily.com: New Columbia Study Links Pregnancy With Accelerated Aging

Nejčtenější články