Close search

Miss Hanoi: První český film s vietnamskými titulky. Přibližuje tvrdý řád komunity, o které nevíme téměř nic

FALCON Zdroj: FALCON

Žijí s námi dlouhá léta, a přece o nich víme tak málo. Český snímek Miss Hanoi není jen příběhem o hledání vraha mladé dívky. Je také náhledem do vietnamské komunity, kde vládnou pro nás neznámá a jen těžko uchopitelná pravidla. A přece jsou jasně nastavená a nekompromisní...

Detektivní drama režiséra Zdeňka Viktora vznikalo několik let. Dostala se do něho tradiční klišé, která o vietnamské komunitě panují. Současně nabízí detailní pohled dovnitř struktur pevné hierarchie a vlády rodinných klanů. „Film ukazuje Vietnamce také z českého pohledu, ale myslím, že je to poprvé v takové šíři, kdy mohou poznat i sami sebe,“ uvedl film režisér.

Autentičnost snímku dokazuje i scéna s buddhistickým mnichem, který kvůli natáčení přiletěl přímo z Vietnamu. Štáb se neostýchal natáčet ani v reálných domovech Vietnamců a zachytit reálný život neherců. Jako první český film s touto tématikou měl vzbudit zájem i v komunitě, do distribuce se proto dostal i s vietnamskými titulky.

Každá komunita má své vlastní tradice a životní způsoby, ta vietnamská není výjimkou. Starší generace Vietnamců tráví většinu svého času na tržnicích a v obchodech. Dalo by se říct, že  právě tam se odehrává podstatná část jejich životů. Nicméně, snaží se o to, aby jejich potomci měli lepší život, než jaký měli oni. Představy starší a mladší generace o lepším životě se však pochopitelně rozcházejí.

První vietnamská policistka v Česku

Snímek Miss Hanoi se odehrává ve Vansdorfu. Anh, kterou zahrála Ha Thanh Špetlíková je mladá policistka těsně po škole. Má jít o první vietnamskou policistku v Česku, reálně jde o první vietnamskou herečku v hlavní roli celovečerního českého filmu.

Jako policistka se Anh snaží se budovat svou vlastní kariéru. Na svatbu a budování zázemí jako její vrstevníci z této komunity zatím vůbec nemyslí.

Spolupracuje na případu, kdy stopy vedou přímo do nitra vietnamské komunity. V tomto, pro Čechy většinou uzavřeném světě, vládnou jasná pravidla hierarchie a zákony rodinných klanů.

Jedná se o vraždu, při které se někdo snaží zamaskovat skutečný motiv. Podle prvních znaků má jít o pomstu za násilnou smrt dívky právě z této vietnamské komunity.

Kolik toho vlastně o vietnamské komunitě víme?

Na případu s Anh spolupracuje i kapitán Kříž (David Novotný), kterému nezůstala jiná životní náplň než práce. S mladou policistkou Anh jedná pohrdavě, vůbec se netají tím, že na emancipované ženy má svůj vlastní názor. Neodpustí si ani narážky týkající se vietnamského původu kolegyně.

Stejně jako křehká vietnamská policistka v tvrdém světě mužů však nakonec i osamělý policejní kapitán hledá cestu, jak vycházet s lidmi okolo. Právě Anh je mu pak užitečná, nejenom při řešení specifického případu. Z velké části je to ona, kdo případu přijde na kloub.

Jazyková bariéra i přísná pravidla hierarchie se překonávají obtížně. I proto je film tak obohacující. Dle vlastních slov byl obohacující i pro samotného režiséra: „Když jsem na scénáři k filmu začal pracovat, tak jsem toho o vietnamské komunitě moc nevěděl, proto bylo zajímavé se postupně dostávat pod povrch.”

Snímek Miss Hanoi měl premiéru 9. srpna 2018. V pátek 11. října ve 20:20 hodin ho vysílá televize Nova.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu