Close search

Milostné drama s Lady Gaga je už čtvrtým remakem původní verze. První byla natočena v roce 1937

Warner Bros Zdroj: Warner Bros

Filmový trhák Zrodila se hvězda sklidil u diváků i kritiků velký ohlas. Málokterý divák neuronil slzu a musíme přiznat, že hvězdné obsazení, herecké výkony, režie i hudba, to vše vytváří snímek, na který se zkrátka moc dobře kouká. Málokdo už ale možná věděl, že film je již čtvrtou verzí původního námětu.

Film Zrodila se hvězda, který byl letos představen v kinech, je jedním z nejlepších podzimních filmových favoritů. Romantický příběh servírky Ally (Lady Gaga), která zpívá po večerech v zapadlých barech a náhodou si jí všimne slavný country zpěvák Jackson Main (Bradley Cooper), do kterého se zanedlouho zamiluje, je opravdu chytlavý. Film má sice 136 minut, ale i přesto byste se na něho vydrželi koukat další hodinku a půl. Po tom, co se oba vrhnou do vášnivého vztahu Jack přesvědčí Ally, aby s ním vystupovala na pódiu. Po počátečním ostychu na to talentovaná Ally kývne a tím se zviditelní u publika, které ji začne milovat.

Její vlastní písně jsou u fanoušků natolik oblíbené, že si jí zanedlouho všimne hudební producent a Ally se vydá na sólovou dráhu. Když však Allyin raketový start zastíní Jacksonovu vlastní kariéru, Jack začne stále více bojovat se svými démony – alkoholem a zhoršujícím se pískáním v uších. Film aspiruje na několik Oscarů a my bychom je režisérovi a hlavnímu protagonistovi v jedné osobě i Lady Gaga přáli.

První verze

Námět, kdy úspěšný a známý muž objeví neznámou talentovanou dívku už tu byl od dob Popelky několikrát. První film natočený s tímto tématem byl stejnojmenný snímek Zrodila se hvězda z roku 1937. Hlavní role v úspěšném snímku obsadili Janet Gaynor a Fredric March. Jednalo se o trpké melodrama ze zákulisí filmových studií, jež popisuje cestu ke slávě jedné budoucí hvězdy a zároveň pád jedné vyhasínající hvězdy. Snímek byl i přes astronomické náklady velmi úspěšný. Asi také proto, že byl inspirován hollywoodskou skutečností.

Druhá verze

Hodně úspěšnou druhou verzí byl snímek Zrodila se hvězda z roku 1954. Ve snímku z padesátých let v hlavní ženské roli zazářila Judy Garland a ústřední mileneckou dvojici doplňoval James Mason. V této verzi se kombinuje zpěvačka s hollywoodskou hvězdou, takže oproti ostatním verzím není hlavní dvojice ze stejného oboru. Zpěvačka Ester se seznámí s úspěšným filmovým hercem Normanem. Ten díky svým kontaktům udělá z Ester hvězdu. Poté se do sebe zamilují a vezmou se. Norman však hodně pije a jeho kariéra se začne hroutit. Začíná žít ve stínu své ženy a zápletka nakonec končí tragicky. Film byl nominován na Oscara.

Třetí verze

Třetím stejnojmenným počinem byl snímek natočený v roce 1976. Hlavní roli si zde zahráli Barbra Streisand a Kris Kristofferson. Zrodila se hvězda ze sedmdesátých let je té nejnovější verzi nejvíce podobná. Jména hlavních postav si vypůjčili z druhé verze, nicméně jsou už oba z muzikantského prostředí. Děj se točí kolem úspěšného rockového hudebníka Normana, který se zamiluje do neznámé zpěvačky Esther a podaří se mu z ní udělat hvězdu. Zatímco ona stoupá výš a výš, jeho šťastná hvězda pomalu ale jistě zapadá. Film vypovídá o tvrdosti showbyznysu a zazní v něm několik úžasných písniček hlavních protagonistů. Film byl přijat už poněkud chladněji než první verze, ale i tak určitě stojí za shlédnutí. Zajímavostí je, že hlavní roli ve filmu měl hrát  Elvis Presley, ten byl ale pro filmaře finančně nedostupný. Ženskou roli měla původně zahrát zpěvačka Cher, nakonec však úlohu převzala Barbra Streisand.

Nejčtenější články