Close search

Miliardy na bankovním účtu, ale oblečení z konfekce: Proč si slavné osobnosti nepořizují předražené oděvy?

Presidential library Zdroj: Presidential library

Skromné denní oděvy se v posledních letech stávají populárním trendem mezi nejbohatšími lidmi na světě. Mezi příznivce zcela obyčejných kalhot a triček, které nepocházejí z věhlasných světových a drahých módních domů, patří mnozí úspěšní podnikatelé a miliardáři, kteří by neměli problém za podobný oděv zaplatit. Kteří světoví miliardáři se nezahalují do zbytečného luxusu a proč si tuto cestu vybrali? 

Bohatství na bankovním účtu pro mnohé úspěšné lidi neznamená, že svůj majetek musí ihned ukazovat na obdiv celému okolí. Nyní již legendární oděv zesnulého zakladatele společnosti Apple, Steva Jobse, většinou tvořil černý rolák, džíny a pohodlné boty. Jeden z nejbohatších lidí na světě a spoluzakladatel sociální sítě Facebook, Mark Zuckerberg, nosí zcela obyčejné šedé tričko, opět džínové kalhoty a nedá dopustit na pohodlnou obuv. Proč ale tito lidé, kteří by si mohli finančně dovolit i to nejdražší oblečení, upřednostňují tento skromný minimalistický styl? Těchto 5 důvodů pomůže vytvořit nový pohled na jakýkoliv šatník.

Minimum rozhodování

Neustálé rozhodování o tom, co si další den vzít na sebe, bývá pro mnohé úspěšné lidi jedním z hlavních důvodů, proč se rozhodnou "ztenčit" svůj šatník. Lidé, kteří řídí podniky, totiž vytváří strategie pro své podnikání a starají se o své zaměstnance, během jednoho dne udělají tisíce mnohdy zásadních rozhodnutí. Tyto činnosti odebírají mnoho energie, času a přinášejí stres. Takže pokud je pro ně možné si alespoň část tohoto stresu ušetřit na méně důležitých aspektech života, tak mnozí neváhají a jdou do toho. A proto není nic zvláštního na tom, že velice zaneprázdněný CEO jako MarkZuckerberg, nechce začínat svůj nový pracovní den zbytečnými myšlenkami o tom, “co dnes na sebe.

Ztráta času

Bývalý prezident USA, Barack Obama, patří mezi velmi zaneprázdněné lidi a rozhodně souhlasí s tím,že každodenní rozhodování o formě oděvu je nejenom zbytečný stres, ale také zbytečné plýtvání časem. Právě proto má bývalý prezident ve své skříni obleky jenom dvou barev. A to šedé a tmavě modré. Obama má velice nabitý denní program, proto zcela logicky nehodlá ztrácet čas a síly rozhodováním o tom, co si obléknout.

Ušetřit místo

Velké množství oděvů zatěžuje nejenom peněženku, ale také police státních skříní. Mnoho starších oděvů se tak ztrácí pod novým oblečením a majitelé si na některé kousky mnohdy ani nevzpomenou a zbytečně si plní skříně dalšími úlovky. Skříně se zbytečně plní, hromadí se často prach, který může způsobovat dýchací potíže a samozřejmě se utrácejí zbytečné finanční obnosy za věci, které ve skutečnosti nikdo ani nepotřebuje. Mnozí úspěšní lidé se tak rozhodli, že budou využívat svůj čas a peníze efektivněji.

Pohodlně

Podle slavné herečky a držitelky ocenění Zlatý globus, Drew Barrymore, to byla právě změna přístupu k jejímu vzhledu, která jí pomohla najít životní rovnováhu. Matka dvou dětí si totiž jednou řekla, že nyní již prostě nepotřebuje mít v šatní skříni více jak 20 kusů oděvů. Nařídila tak svému šatníku podle svých vlastních slov "limitovanou dietu" a zbavila se všech přebytečných věcí, které ve skříni měla.

Eco

Mnohdy se tak stane, že utrácejí peníze za takzvanou "rychlou módu" (pozn. red.: fast fashion), kdy si lidé kupují levné oblečení, vyrobené z nekvalitního materiálu. To nepomáhá ani levným pracovním silám, které ho vyrábějí a ani životnímu prostředí. Tento trend se velmi silně rozrůstal za posledních několik desetiletí, kdy si na něm mnohé módní značky dokázaly vybudovat své jméno a bohatství. Rychlá móda ale čelí silné kritice od zastánců přírody, jelikož během výroby oděvů dochází k veliké produkci škodlivých chemikálií a látkových odpadů. Jedním z nejslavnějších zastánců přírody a minimalistického šatníku je hollywoodský producent a režisér, Christopher Nolan. Slavný tvůrce, jehož filmy vydělaly více jak 4,7 miliardy dolarů a posbíraly 34 ocenění a 10 Oscarů, tvrdí, že oblékat si každý den různé oděvy nedává smysl. A proto si už léta obléká modré tričko, černé kalhoty a obyčejnou bundu.

PODÍVEJTE SE NA SLAVNÉ OSOBNOSTI, KTERÉ SI VYBRALY MINIMALISTICKÝ ŠATNÍK:

Nejčtenější články