Close search

Menopauza má vliv také na mozek: Podle vědců dokonce přechází přestavbou

Unsplash Zdroj: Unsplash

Menopauza znamená konec reprodukčního života ženy. Pokles hladiny hormonů, především estrogenu, který je s ní spojen, se ale neomezuje pouze na ženské reprodukční orgány. CNN přinesla informaci, že menopauza ovlivňuje také mozek.

Zpravodajský portál CNN přinesl informací, že ženy ještě před menopauzou zažívají dlouhý seznam příznaků, které se neomezují pouze na reprodukční orgány. Jde o návaly horka, mozkovou mlhu, změny nálad, vyčerpání a poruchy spánku. Ale teprve nedávno vědci zjistili, že vliv estrogenu jde ještě dál.

Menopauza a mozek

Skutečnost, že estrogen má vliv na mozek, byla objevena až v roce 1996. Pro kontext, muži přistáli na Měsíci o 30 dříve,“ řekla pro CNN neurovědkyně Lisa Mosconi. Spolu se svým týmem prozkoumala skeny mozků více než 160 žen ve věku od 40 do 65 let. Ukázalo se, ženské mozky prošly přestavbou. To znamená, že některé oblasti se zmenšily, jiné rostly nebo byly znovu zapojeny.

Pokud jde o mozkové změny během menopauzy, podle Mosconi existuje velký neurologický systém, který spojuje mozek s vaječníky. Je důležitý pro reprodukci, těhotenství a věci s tím související. A když už žena je v menopauze, tak se tento systém rozpadne.

Mosconi dodává, že to má vliv také na odolnost ženy. A to se zatím ve zdravotnictví, vědě a kultuře přehlíželo. Co by tedy měly ženy dělat, aby menopauzu zvládly lépe? Podle CNN by se měly vzdát kouření a místo toho se hýbat a jíst zdravě. A základem je samozřejmě kvalitní spánek...

Zdroj informací:
Edition.cnn.com: Menopause symptoms: How to prepare for effects on your brain

Nejčtenější články