Close search

Máte strach z řízení auta? Máme pro vás tipy, jak ho překonat

pixabay Zdroj: pixabay

Mnoho lidí má strach z řízení, aniž by k tomu měli pádný důvod. Pokud má někdo strach sednout za volant, prodělal-li nehodu, dá se to pochopit. Strach z jízdy je většinou, jako všechno, jenom ve vaší hlavě a strach se musí zkrátka překonat. Poradíme vám, jak postupovat v začátcích jízdy v autě.

Strach z ostatních aut

Úzkost z řízení může pramenit z nedostatečných řidičských zkušeností a z obavy z reakce ostatních řidičů. Nedej bože, když na ně někdo zatroubí nebo když jim auto na křižovatce “chcípne.” Někdo zase má svoje osvědčené trasy a na ty cizí si netroufne.

Nízké sebehodnocení

Aby se člověk přestal bát jezdit i v cizím prostředí, musí mít zautomatizované dovednosti ovládat vozidlo, sledování provozu, dobré porozumění chování druhých a schopnost předvídat situace. Zlepšení těchto schopností jde ruku v ruce s praxí, avšak ani praxe a dovednosti nemusí snížit pocit osobní nejistoty. A právě takové nepřiměřené nízké sebehodnocení bývá zdrojem úzkosti, které brání se při jízdě uvolnit.

Jak překonat strach z jízdy?

Jezděte v klidném provozu.

Pokud se bojíte řízení automobilu, nevrhejte se ihned do náročného provozu. Spousta aut kolem vás by vám na jistotě rozhodně nepřidala. Můžete samozřejmě narazit na řidiče, kteří nejsou tolik chápaví a vaše začátečnické pokusy by vám nemuseli odpustit. Trénujte proto na méně frekventovaných silnicích nebo o víkendu.

Nejezděte sami

Vezměte si sebou nějakou blízkou a hlavně trpělivou osobu, aby jste se cítili bezpečně. Přítel, kamarád nebo manžel vás mohou uklidnit, když se něco na cestách pokazí.

Vyzkoušejte pomoc odborníka

Pokud víte, že je váš strach zakořeněný hodně hluboko, zkuste navštívit odborníka. Budete překvapeni, jak vám rozhovor s člověkem, který se do vašeho strachu a vašich problémů dokáže vcítit, může pomoci. Nebojte se toho. Lidí, jako jste vy, je hodně a je statisticky dokázáno, že odborná pomoc skutečně dokáže strach z řízení odbourat.

Nevyvíjejte na sebe tlak

Pokud máte strach řídit, rozhodně sami sobě nepomůžete tím, že se do toho budete nutit. Překonat obavy nejde přes noc, proto na sebe netlačte. Jděte na to pomalu a postupně. Jeden den zkuste vyjet jen na krátkou trasu, i kdyby jste měli jen objet ulici. Další den můžete kousek přidat a objet klidně dva bloky. Postupně si přidávejte a pokud budete vědět, že to zvládnete, tak jste na dobré cestě.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu