Close search

Máte špatné sny? Podle britské studie mohou naznačovat Parkinsona

Freepik Zdroj: Freepik

Vědci z University of Birmingham zjistili, že sny mohou prozradit jednu nehezkou věc o zdravotním stavu. Když starší lidi začnou trápit špatné sny, může to mít souvis s ranými příznaky Parkinsonovy choroby.

Starší muži, kteří mají časté špatné sny, mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že jim časem bude diagnostikována Parkinsonova choroba. Alespoň v porovnání s těmi, kteří noční můry nemávají.

Noční můry a Parkinsonova nemoc

Není to novinka. Už v předchozích studiích se ukázalo, že lidé s Parkinsonovou nemocí zažívají noční můry a špatné sny častěji než zdraví dospělí. Ale teď se poprvé zvažují noční můry jako signál této nemoci. Ačkoli může být skutečně prospěšné diagnostikovat Parkinsonovu chorobu včas, existuje jen velmi málo rizikových indikátorů. A mnohé z nich vyžadují nákladné testy, nebo jsou velmi běžné a nespecifické, jako je diabetes,“ vysvětluje ve svém komentáři vedoucí studie Abidemi Otaiku.

Jeho tým vycházel z dat 3818 starších Američanů, která se sbírala 12 let. Ti, kteří hlásili špatné sny alespoň jednou týdně, byli na konci studie sledováni, aby se zjistilo, zda je u nich větší pravděpodobnost výskytu Parkinsonovy choroby.

Na konci sledovaného období mělo Parkinsona 91 mužů. I když si to vyžádá další studie, je pravděpodobné, že starší lidé, u kterých bude jednoho dne diagnostikována Parkinsonova choroba, začnou zřejmě zažívat špatné sny a noční můry s předstihem několika let. A až pak se u nich rozvinou charakteristické rysy nemoci, jako je třes, ztuhlost a pomalost pohybu.

Zdroj informací:
Birmingham.ac.uk: Bad dreams could be early warning of Parkinson’s disease

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu