Close search

Máte problémy pořádně se soustředit na jeden úkol? Pomůže vám technika Flowtime

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

S hledáním systému práce je to někdy těžké. Většina z nich totiž má poměrně striktní hranice, které vám někdy nemusí sedět. S produktivitou je ta potíž, že neexistují žádná zlatá pravidla. Každý jsme totiž trochu jiný. Právě takto vznikla technika Flowtime, která staví na úspěchu metody Pomodoro a odbourává její největší problém.

V čem Pomodoro zaostává?

Možná už jste někdy o ní slyšeli nebo dokonce zkoušeli metodu Pomodoro. Její největší nedostatek je v jádru. Technika totiž spočívá v tom, že 25 minut pracujete a poté si dáte 5 minut pauzu. Po 4 opakováních si uděláte delší zhruba 25minutovou přestávku. Když se však při své práci potřebujete dostat do stavu flow, přijdete rychle na to, že minutka zvonící každých 25 minut vás spíše obtěžuje.

Pracujte tak dlouho, jak jen potřebujete

Pokud při své práci potřebujete být kreativní a inovativní, budík každých 25 minut vám bude produktivitu spíše snižovat. Vědkyně Zoë Read-Bivens proto Pomodoro techniku přetavila do metody Flowtime. Funguje tak, že si vyberete jeden úkol, na kterém chcete právě teď pracovat. Napíšete si čas, kdy jste na něm začali pracovat a potom už nerušeně pokračujete tak dlouho, jak jen potřebujete. Práci přerušíte až ve chvíli, kdy cítíte, že potřebujete pauzu. Opět si zapíšete čas a dáte si pauzu dlouhou tak, jak potřebujete.

Jak zavést techniku Flowtime do praxe

Nejjednodušší způsob je vytvořit si základní tabulku v Excelu. Do ní si zapíšete, na čem chcete pracovat, kdy jste začali, kdy jste skončili a jak dlouho jste pracovali. Read-Bivens doporučuje do tabulky zahrnout i poznámky o tom, co vás při práci vyrušilo. Zjistíte tak, kdo nebo co vás nejvíce odvádí od práce. Do posledního sloupce si vždy zapište, jak dlouho budete mít pauzu. Délku pauzy byste měli určovat podle toho, jak dlouho jste pracovali. Doporučuje se:

  • Pracuji 25 minut nebo méně - 5minutová pauza
  • Pracuji 25-50 minut - 8minutová pauza
  • Pracuji 50-90 minut - 10minutová pauza
  • Pracuji déle než 90 minut - 15minutová pauza

Berte však tyto časy jen jako doporučení a zkoušejte si podle vašich osobních preferencí najít ideální poměr přestávek a práce.

Ve fotogalerii vám představíme triky, které vedou k vyšší koncentraci:

 

Nejčtenější články