Close search

Máte problém zapamatovat si jména? Tyto mnemotechnické pomůcky vám pomohou

unsplash Zdroj: unsplash

Studie (i selský rozum) říká: pokud budete druhé oslovovat jménem, budou vás mít raději. Pochopitelně. Mnohdy se dostáváme do situace, kdy se s někým představíme, potřeseme si rukou a za další dvě vteřiny nevíme, jak se dotyčný jmenoval. Jak takové situaci předejít?

No jo, já se omlouvám, já mám špatnou paměť na jména." Výmluva, kterou uslyšíte v 99 % případech, kdy si někdo nezapamatoval vaše jméno. Omlouváme se, ale dotyčný vám lhal. Nic takového, jako je špatná paměť na jména, neexistuje. Daný jedinec jednoduše nedával pozor. Buď jste pro něj nebyli v daný moment dost důležití, nebo věnoval pozornost konverzaci, která bude následovat. Jedná se o problém s pozorností, nikoliv s pamětí.

Příležitost za 100 000 Kč

Představte si následující situaci: máte se poznat s člověkem, který může být váš budoucí důležitý obchodní partner. Jste si vědomi důležitosti situace a co horšího by se vám mohlo přihodit, než zapomenout jméno dotyčného? V takovou chvíli si budete dávat opravdu pozor, abyste si jméno zapamatovali. Pokud si chcete zapamatovat jména, nepřemýšlejte, jakým směrem se bude konverzace dále ubírat. A vždy danému člověku věnujte 100 % vaší koncentrace.

Zopakujte jméno nahlas

Věděli jste, že pokud se chcete naučit novému slovu, je potřeba jej použít více než 5x? To stejné platí i u jmen. Daného člověka oslovte jménem vzápětí, co se vám představí: "Jmenuji se Honza." a vy odpovíte: "Honzo, rád/a tě poznávám." Během konverzace zkuste jméno daného člověka zmínit ještě jednou a máte skoro vyhráno! Nejen, že budete působit přátelštějším dojmem, ale zároveň je vysoce pravděpodobné, že jméno dotyčného už nezapomenete.

JAKÉ DALŠÍ MNEMOTECHNICKÉ POMŮCKY VÁM POMOHOU ZAPAMATOVAT SI JMÉNA? POKRAČUJTE VE ČTENÍ VE FOTOGALERII:

 

 

Nejčtenější články