Close search

Máte hodně živé sny? Co to o vás a říká?

profimedia.cz Zdroj: profimedia.cz

Obecně se udává, že spánkem trávíme až jednu třetinu svého života. Kvalitní spánek je nezbytný pro správné fungování našeho mozku a tím i celého našeho organismu. Zamysleli jste se však nad tím, co se s námi v průběhu spánku děje? A co vám říkají vaše sny?

Během spánku se střídají dva hlavní režimy – REM fáze (Rapid eye movement – rychlé pohyby očí) a NREM fáze (non-REM – spánek bez rychlých pohybů očí). Sny se nám mohou zdát v obou těchto fázích, avšak většina těch, které si pamatujeme, se nachází se fázi REM.

Sny mají různé podoby a jejich interpretace je značně nejednoznačná. Obsah snění je velmi individuální. Závisí jednak na pohlaví jedince, a také na věku a individuálních dispozicích. Zpracovávají naše zkušenosti a úzce korespondují s naší emoční inteligencí. Ty, které si pamatujeme, mohou naše emoce ovlivňovat a rozvíjet. Protože však pamět ve spánku pracuje odlišně, většinu snů si nepamatujeme. Jak si tedy sen snáze zapamatovat?

  • Je důležité si před spaním uvědomit, že si přeji sen zapamatovat
  • Hned po probuzení si sen zopakuji a "přehraji" znova
  • Pokud je po ruce partner, sdělte svůj sen jemu, tak se snáze uloží do vědomé paměti
  • Sen si poté někam poznamenejte
  • Zapište si také den, kdy se vám sen zdál a zkuste si k tomu zapsat pro vás důležitá slova

Sny obvykle přehánějí, aby nás upozornily na nějaký problém. Pokuste si své sny prozkoumat, a třeba pochopíte jejich skrytý význam. Ačkoliv je interpretace značně subjektivní, pro základní orientaci vám může posloužit snář.

Podle některých kultur žijeme v iluzi a sny nás naopak uvádí do pravého (reálného) světa. Pomocí snů můžeme vstupovat do paralelně existujících světů. Například prérijní indiáni věří, že sny je uvádí do světa, kam se při bdění dostat nemohou. Tento svět je ale pro ně reálný.

Výklad snů musí brát v potaz osobnost jedince. Máme univerzálně platné symboly, ale máme také zkušenosti, které jsou jen naše vlastní. Při výkladu snů musíme reflektovat oboje roviny. Sny nám často ukazují něco, co si při bdělém stavu nechceme přiznat - třeba stracha nebo stud. I noční můry mají svůj význam. Naučí nás konfrontaci s nepříjemnou realitou. "Můžeme vyjít z toho, že to, co prožíváme znovu a znovu, se nám potom nezdá už tak děsivé jako na počátku. A tak můžeme ve snu zakoušet znovu to, co nás dříve zraňovalo a s čím jsme zápasili. Když si to ve snu znovu zkusíme a prožijeme, méně to pak bolí. Noční můra může mít pozitivní a očistný charakter. Vyvolá sice úzkost, ale podá i potřebnou informaci," říká pro web novinky.cz psychoanalytik Jiří Kocourek.

Nepodcěňujte své sny. Mají svůj význam. Vědci pořád přesně neví, co nám mozek sděluje, ale ví, že to je důležité. Upozorňují na problémy, které odsouváme, které nechceme řešit. Nebo upozorňují na naše obavy a slabosti.

 

 

Nejčtenější články