Close search

Mark David Chapman zůstává za mřížemi: Vrah Johna Lennona neúspěšně žádal o propuštění už pojedenácté

Flickr.com/CC BY-NC-ND Zdroj: Flickr.com/CC BY-NC-ND

V prosinci to bude 40 let, co hudebníka a mírového aktivistu Johna Lennona zavraždil Mark David Chapman, který ještě pořád sedí ve vězení.

Potkali se v pět hodin odpoledne, když Lennon podepsal Chapmanovi album Double Fantasy, a oba jsou u toho zvěčněni na fotografii z úvodu článku. Takových měl za sebou zpěvák tisíce. Druhé setkání už ale bylo tragické a vešlo do historie.

Ve jménu Boha

Tragédie má kořeny v roce 1966, když John Lennon prohlásil, že Beatles jsou slavnější než Ježíš Kristus. Křesťany to tehdy popudilo a došlo i na pálení nahrávek. O čtyřicet let později se Vatikán s těmito slovy usmířil a v jeho prohlášení stálo, že šlo o „chvástáním kluka z chudého dělnického prostředí, který se obtížně vyrovnával s nečekaným úspěchem."

Ne všichni k tomu ale přistupovali stejně. Mark David Chapman, bývalý pomocník v nemocnici a noční hlídač, byl dlouho rozezlen Lennonovými slovy. Vadilo mu také, že v textech lže o životě, který si ve skutečnosti užívá v domech a na luxusních jachtách.

Chapman byl mladý rozzlobený muž, který potřeboval pomoc, ale místo toho jeho hněv jen rostl natolik, až si vytipoval několik kandidátů na zavraždění - Ronald Reagan, Jacqueline Kennedy Onassis, Elizabeth Taylor nebo Paul McCartney. Nejvíc ho ale vytáčel Lennon, kterého se vydal najít do New Yorku v říjnu 1980. Pak se vrátil domů na Havaj a přiznal své ženě, co má v plánu. Ta to nikomu nenahlásila, a tak Chapman podnikl další výlet v prosinci. Tentokrát už své dílo dokonal a, jak později tvrdil u soudu, udělal to z Boží vůle.

Čtyři rány mění svět

Osmého prosince v pět odpoledne mířil John Lennon s Yoko Ono ke své limuzíně, když k němu přistoupil Mark David Chapman a neschopný slova, podstrčil k podepsání desku Double Fantasy. Zpěvák poté odejde do nahrávacího studia.

Krátce před jedenáctou se vrací zpátky a když vchází do domu, z ulice k němu vykročí Chapman, který vypálí pět ran z revolveru, z toho čtyři zasáhnou Lennonovy záda. Má proděravělou levou plíci a levou podklíčkovou tepnu. Přivolaná policie rychle rozhodne, že raději než čekat na sanitku, odveze ho do nemocnice. Tam už je ale prohlášen za mrtvého.

Mark David Chapman se zatčení nevzpírá a k činu se doznává. Po složitém procesu, který zkoumá i jeho duševní zdraví, dostává doživotí. Pravidelně se sice snaží o podmínečné propuštění, ale vždy je zamítnuto. Letos to zkoušel pojedenácté a opět neúspěšně, důvod nebyl zveřejněn. O další slyšení může požádat v roce 2022.

Nejčtenější články