Close search

Maratonská podvodnice: Na trať vyběhla až před koncem, pak obchodovala s drogami

Freepik Zdroj: Freepik

Šestadvacetiletá Rosie Ruiz vyhrála 21. dubna 1980 Bostonský maraton v kategorii žen. Z medaile se ale těšila jenom 8 dní. Pak to s ní šlo už jenom z kopce.

Kubánská rodačka Rosie Ruiz se na maraton v Bostonu kvalifikovala o rok dřív na maratonu v New Yorku. Mladá žena pracovala jako asistentka v administrativě a když její šéf viděl výkon z Newyorského maratonu, nabídl se, že jí zaplatí výlet do Bostonu.

Jak (ne)zaběhnout maraton

Rosie Ruiz nikdy nevysvětlila, jak k tomu celému došlo. A ještě v roce 2000 trvala na tom, že maraton zaběhla celý. Jedna z teorií praví, že se spletla a místo toho, aby začala na startu, skočila na dráhu asi míli před cílem. Díky tomu doběhla první a získala medaili a stříbrný pohár. Čas 2:31:56 byl natolik dobrý, že posunul Rosie na třetí příčku historických výkonů žen na Bostonském maratonu.

Na otázku novinářů, jak se jí to povedlo, odpověděla pouze: Ráno jsem se vzbudila se spoustou energie. Jenže v následujících dnech se ukázalo, že chybí na většině fotek ze závodu a objevuje se až na konci. Dokonce si část trasy ulehčila použitím metra. Podvodnice přišla 29. dubna o medaili a organizátoři přiřkli vítězství Kanaďance Jacqueline Gareau.

Rosie kvůli tomu přišla o práci v New Yorku a její život se dostal do spirály špatných rozhodnutí. V roce 1982 skončila ve vězení za krádež 60 000 dolarů z realitní kanceláře, pro kterou pracovala. O rok později ji policisté v utajení zatkli, když se zapletla do obchodu s kokainem. A v roce 1984 se rozvedla... Rosie Ruiz zemřela na Floridě v roce 2019. Ve věku 66 let podlehla rakovině.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Rosie Ruiz
History.com: Rosie Ruiz fakes Boston Marathon win

Nejčtenější články