Close search

Maradona, Connery, Mrkvička a další: Kdo nás opustil v roce 2020?

Wikimedia Commons/Alexandr Mysyakin, CC BY-SA/tramscorp@aol.com, CC BY-SA/CinemArt Zdroj: Wikimedia Commons/Alexandr Mysyakin, CC BY-SA/tramscorp@aol.com, CC BY-SA/CinemArt

Jako kdyby nestačilo, že rok 2020 ždímala pandemie covid-19, ještě odešly na věčnost ikony, bez nichž bude svět o poznání prázdnější.

Byl to opravdu složitý a nelehký rok pro každého z nás, jak v oblasti soukromé, tak pracovní. Zabrat dostalo duševní zdraví, vztahy a trpělivost, s kterou jsme se museli adaptovat na často se měnící podmínky.

Útočiště jsme nalezli zejména v oblasti zábavy, co dokazují stoupající čísla předplatitelů všech streamovacích společností. Jenže i tento obrat ke kultuře není tak zcela bez temných stínů, které si letos vybíraly mezi hvězdami, jejichž věhlas přecházel napříč generacemi.

České ztráty

Loni exceloval, ostatně jako vždy, ve snímku Staříci, výtečném příběhu o minulosti, mstě a potížích pozdního věku. A šlo rovněž o důstojné završení filmové kariéry, neboť český herec a známý dabingový hlas Ladislav Mrkvička zemřel ve věku 81 let jen před pár dny - 27. prosince. Několik let bojoval s Parkinsonovou chorobou, kvůli které se pomalu stahoval z veřejného života a trávil čas v úzkém rodinném kruhu.

V českých osobností letos v únoru odešel ve věku 71 let světoznámý hudebník Ivan Král, který kdysi hrával s Patti Smith. Březen poznačilo úmrtí zpěváka a karikaturisty Jana Vyčítala (77), olympijské atletky Dany Zátopkové (97) a zpěvačky Evy Pilarové (80). V září skončila životní pouť režiséra a herce Jiřího Menzla (82) a v říjnu jsme se rozloučili s operním zpěvákem a hercem Karlem Fialou (95).

Pan Bond odchází

Sean Connery patřil k lidem, s jejichž existencí se tak nějak počítá. V srpnu oslavil 90. narozeniny, a byť se z veřejného života stáhl již dávno, byla to díky jeho neuvěřitelně pestré a dlouhé kariéře velká událost. Další vzpomínka na něj už nebyla tak optimistická, neboť na konci října zemřel.

S ním skončila celá jedna éra, nejen ve smyslu hereckém, ale také lidském. Představoval sice opravdového muže, ale byl také mužem s dnes už ne tak přijatelnými názory třeba na ženy, byť je rovněž po celý život bránil.

Další legendy, které nás opustily v roce 2020, si můžete připomenout v GALERII:

Nejčtenější články