Close search

Malá Hanoj na okraji Prahy. Sapa je město ve městě, kde platí jiné zákony

wikipedia Zdroj: wikipedia

Proslulá vietnamská tržnice Sapa v Praze-Libuši láká denně stovky návštěvníků. Je to v podstatě město ve městě, kde platí vlastní zákony. Občas v tržnici zasahuje protidrogové komando nebo hygienická správa, jinak je tu hezky. A to jídlo, to musíte vyzkoušet!

Rozsáhlá vietnamská tržnice leží na rozloze 25 tisíc metrů čtverečních v areálu bývalého písnického masokombinátu a čítá kolem 1500 prodejních míst. Z většiny tu jsou Vietnamci, ale narazíte zde i na Turky, Poláky, pár Číňanů a Čechů, kteří tu mají svůj obchod.

Tržnici založili na konci devadesátých let vietnamští vysokoškoláci, kteří tu chtěli vybudovat velkoobchod. Nyní zde můžete narazit snad úplně na všechno. Od spotřebního zboží přes kadeřnictví, lékárny, cestovní kanceláře až po zcela autentické vietnamské restaurace. Jídlo je tahák, za kterým se mnoho Čechů pravidelně vrací. Vyhlášená je tu jejich kachna, i když se ani zdaleka nepodobá té naší české. Grilované kousky opeřence se namáčejí do sójové omáčky a ke kachně se podává vývar z bambusu s rýžovými nudlemi. Je to opravdu delikatesa, na kterou si mnohdy i vystojíte frontu.

Dominantou Sapy je restaurace Dong Do, což je starý historický název Hanoje. Tato restaurace je srovnatelná s jakýmkoli podobným podnikem v Evropě. Pořádají se tu vietnamské svatby a oslavy, jen ohňostroj už nemohou Vietnamci pořádat. Sami ho zakázali, jelikož obtěžoval lidi v sousedství. V Sapě vydávají i vlastní Týdeník.

V tržnici skoro nic nejde koupit po kusech, všechny prodeje se uskutečňují na úrovni více kusů. Jezdí sem tedy majitelé restaurací, obchůdků s „italskou módou“ nebo drogerie. V Sapě se platí jen hotově a peníze tu jsou vidět na každém kroku. Pokud do Sapy přijedete Octavií, budete se cítit trochu méněcenně. Majitelé krámků jezdí v luxusních SUV vozech a z kapes jim koukají dvoutisícovky. Ale zase pracují tzv. „od nevidím do nevidím“. Sapa si zachovává svoji autentickou atmosféru, takže co se týká hygieny, měly byste ji brát s rezervou. Ale toalety za poplatek mají celkem čisté.

Výhoda Sapy je, že tu najdete potraviny, koření a bylinky, o kterých jste nikdy neslyšeli a většinou v dobré kvalitě. Poměrně nový supermarket Tamda nabízí na dvou podlažích opravdu široký sortiment a například mražené mořské plody tu seženete za dobrou cenu.

Pokud tedy chcete ochutnat trochu té nefalšované vietnamské atmosféry, zajděte do Sapy a určitě si dejte jednu z tamních specialit.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu