Close search

Magnetické pole Země oslabuje. Co to znamená pro satelity a lety do vesmíru?

NASA Zdroj: NASA

Magnetické pole Země, které nás chrání před slunečním zářením, ztratilo za poslední dvě století téměř deset procent své síly. Co to pro nás znamená?

Pokles síly magnetického pole se projevil v takzvané Jihoatlantické anomálii, kterou vědci pozorují již desítky let. Nachází se mezi Afrikou a Jižní Amerikou a je to místo, kde se vnitřní radiační pás nejvíce přibližuje k Zemi.

V Jihoatlantické anomálii je nejslabší magnetické pole Země, proudí sem tedy vyšší dávka slunečního záření. Lidem v oblasti to neškodí, ale ve výšce 200 kilometrů nad zemí ji pociťují přístroje, které v oblasti nad anomálií někdy přestávají fungovat.

Přibývající anomálie

Vědci z Evropské kosmické agentury (ESA) používají ke studiu anomálie data ze satelitů Swarm. Jejich přístroje dovedou identifikovat a měřit různé magnetické signály, kterých kombinace vytváří magnetické pole Země.

V posledních pěti letech pozorovali, že směrem k jihozápadní Africe se vyvinulo druhé centrum minimální intenzity magnetického pole. Vědci se domnívají, že by to mohlo znamenat, že se anomálie může rozdělit do dvou samostatných buněk.

A jedním z nejvíc diskutovaných důvodů je to, že se blíží čas na obrácení pólů Země.

Póly naruby

Zjednodušeně se dá říct, že obrácení pólů je, když se severní a jižní magnetické póly převrátí. Nedojde k tomu okamžitě, ani najednou, potrvá to celá staletí. Během tohoto období by se po celé planetě mohlo objevit hned několik severních a jižních magnetických pólů.

Není to poprvé, kdy dojde k obrácení pólů. V historii planety se tak stalo již několikrát a dochází k němu zhruba každých 250 000 let. Podle vědců je aktuální obrácení opožděné a už k němu mělo dávno přijít.

Není ale potřeba se znepokojovat. Obrácení pólů nemá přímý vliv na lidské zdraví. Způsobuje ale technické potíže satelitům a kosmickým lodím, které létají na nízké orbitě kolem Země. Slabší magnetické pole může umožnit nabitým částicím z vesmíru pronikat právě do těchto výšek. Dosud to přistroje řešily tak, že se při průletu nad jihoatlantickou anomálií preventivně vypínaly.

Zdroj: wionews.com

Nejčtenější články