Close search

Lžu, lžeš, lžeme. V jakých případech si můžeme ve vztahu drobnou lež dovolit

pixabay Zdroj: pixabay

Je na místě si přiznat, že lžeme úplně všichni. Když už ne druhým, tak v mnoha případech lžeme sami sobě. Známé klišé zní, že k sobě musí být lidé upřímní, jenže někdo hold pravdu nesnese a může napáchat pěknou paseku. Tzv. milosrdná lež nám zase v některých situacích poskytuje alibi před námi samými. Ve vztahu se zalhat občas prostě musí. Pokud nikdo nikdy nezalže, gratulujeme.

Měli bychom možná být trochu uvážlivější v soudu o těch, kteří lžou. Lež nás obklopuje už odmalička. Začíná to Ježíškem, což je společensky tolerovaná lež a je pochopitelná, přesto je to lež. Je na svědomí každého z nás, jak posléze s vypuštěnou lží naložíme. Snad horší, než lhaní, je pokrytectví.

Pokud nám někdo zalhal, položme si otázku, proč to udělal. Udělal to za účelem vlastního prospěchu nebo nás chtěl ušetřit? Zkuste se vžít do jeho situace, jak byste se zachovali vy? Kritizovat umí kdekdo, ale raději by si měl každý zamést před vlastním prahem.

Nový kolega

I přes to, že chceme být upřímné, občas je lepší trochu poupravit skutečnosti. Například, když se v práci zakoukáte do nového kolegy. Určitě není strategické doma partnerovi vykládat, jak je váš nový finanční specialista úžasný. V mnoha případech vás okouzlení přejde a váš partner by měl zbytečně brouka v hlavě, který by mohl přerůst v pěkně nepříjemnou žárlivost.

Umění vybruslit

Dalším důvodem tolerovatelné lži je zachování mužského sebevědomí. Pokud si po každém sexu s ním v hlavě přehráváte písničku „Proč nejsi větší, aspoň o pár cenťásků“, změňte buď partnera nebo navrhněte metodu, která se bude líbit vám, ale zároveň nepošramotí mužské ego. Před Vánoci zajděte s partnerem třeba do sexshopu.

Občasná přetvářka

Přetvářet by se člověk neměl, ale co když se jedná jenom o dvě hodiny jednou za 14 dní v neděli odpoledne. Návštěva u jeho rodiny. Vy je nemůžete vystát, ale raději předstírejte, že je máte ráda a že k nim ráda jezdíte na čaj. Rodinu si člověk nevybírá a pokud vám za to váš partner stojí, nedělejte zbytečně zlou krev.

Pokora a vděk nade vše

Pokud vás chtěl překvapit a koupil vám na služební cestě svetřík, který by byl možná tak dobrý pro jeho pubertální sestru, nepropadejte hysterii a poděkujte mu. I když se vám dárek líbit nebude nebo hned poznáte, že koupil úplně špatnou velikost, skočte mu kolem krku. Časem vás bude mít více v oku a bude vás stále rád překvapovat. Když ho poprvé sjedete jako malého kluka, chuť na překvapování ho rychle přejde.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu