Close search

Lze předvídat demenci? Podle nové studie může být varovným signálem jedna věc

Freepik Zdroj: Freepik

Magazín Eatthis píše, že sice sami nedokážeme předpovědět, zda nás čeká Alzheimer, existují různé signály, které můžou napovídat. A nyní výzkumníci objevili nový.

Americký Národní institut pro stárnutí uvádí, že lidé s demencí mohou pociťovat zvýšenou bolest 16 let před stanovením diagnózy. Jde o výsledek vůbec první studie, která zkoumala souvislost mezi bolestí a demencí v dlouhém časovém horizontu.

Lze předvídat demenci?

Demence a chronická bolest způsobují změny v mozku a mohou ovlivnit zdraví mozku. I když má mnoho lidí s demencí také chronickou bolest, nebylo jasné, zda právě ona způsobuje nebo urychluje nástup demence. Nebo jestli je příznakem demence či je prostě jen nějak spojena s demencí. Obojí je totiž způsobeno jiným faktorem.

Výzkumníci z Université de Paris vycházeli z údajů posbíraných v průběhu 27 let a následně vytvořili časovou osu, na které vyznačili spojení mezi demencí a bolestí hlášenou účastníky studie. Měřili intenzitu bolesti a to, do jaké míry ovlivňuje každodenní aktivity lidí.

V rámci dlouhodobého sledování bylo nejsilnější spojení 3,2 roku před nástupem demence. Autoři studie dodávají, že bolest je spíše příznakem než příčinou demence. Není to poprvé, co byla nalezena spojitost mezi zdravotními problémy a demencí. Podle některých studií zvětšují riziko rozvoje Alzheimerovy choroby vysoký krevní tlak, cukrovka nebo vysoký cholesterol.

Zdroje informací:
Eatthis.com: This One Thing Could Predict Dementia, Says Study

Nejčtenější články