Close search

Poslední trabanti jdou do kin! Cestovatel Dan Přibáň dotočil závěrečnou výpravu žlutého cirkusu

Archiv

Motory dobublaly, světla zhasla! Do kin jde poslední ze série filmů, které mapovaly dvanáctileté trabantí dobrodružství cestovatele Dana Přibáně na různých kontinentech světa. Snímek Trabantem tam a zase zpátky je však trochu jiný než předchozí snímky. Ženy totiž zůstaly doma a na cestu z Indie do Česka se vydala jen osmičlenná smečka chlapů. Pánská jízda v trabantech má premiéru už 11. dubna.

​PODÍVEJTE SE DO GALERIE, KTERÁ JE PLNÁ NÁDHERNÝCH FOTEK Z TÉTO CESTY.

Jeden z nejznámějších českých cestovatelů současnosti Dan Přibáň uzavře v dubnu na plátnech kin svou dvanáctiletou cestu kolem světa. Poslední adrenalinová výprava žlutého cirkusu s názvem Trabantem tam a zase zpátky se napojuje na trasu první expedice. Na cestě z Asie domů do Prahy chlapi ujeli 17 237 kilometrů během 147 dnů. 

Filmaři tentokrát zachycují divokou jízdu z jižní Indie přes Nepál, Himaláje, Pákistán, Čínu, Kyrgyzstán až do Uzbekistánu a odtud přes Rusko, Ukrajinu a Slovensko do Česka. Tým definitivně dokázal, že k projetí světa není potřeba drahých terénních vozů, ale stačí dva trabanty, polský Fiat alias maluch a stará česká motorka Jawa 250.

Osmičlenná výprava opět vyrazila v mezinárodní česko-polsko-slovenské sestavě. Mezi jejími členy byly osvědčené tváře žlutého cirkusu včetně nesmrtelného motocyklisty a optimisty Marka Slobodníka ze Slovenska, notorického ztráceče pasů Poláka Radka Jony a náčelníka Dana Přibáně v čele. Hlavní sestavu skvěle doplnil nováček a hasič Honza Setvín. Poprvé od první cesty nejela žádná žena. „Jet v čistě pánské sestavě bylo pragmatické rozhodnutí. Chtěli jsme si to po náročné minulé cestě co nejvíce zjednodušit a vrátit se zpátky ke kořenům první výpravy, kdy jsme jeli jen tři kluci,“ komentuje Dan Přibáň.

Pod dohledem policie

Velká cesta domů začala na jihu Indie, zamířila k severu mezi pohřební hranice magického Váránasí, aby pokračovala dál do Nepálu a podhůří Himaláje, kde trabanty ve výšce 5328 m. n. m. stanovily výškový rekord dvoutaktního auta. Himaláje prověřily žlutý cirkus způsobem, jaký ještě výprava nezažila – byl to boj s přírodou na úzkých kamenitých stezkách vinoucími se nad hlubokými srázy. Komplikace navíc způsobovalo bahno, sníh a spousta vody valící se přes stezky v nadmořských výškách, kde ztrácejí výkon motory i lidé.

Následně cestovatelé překonali hory mystického malého Tibetu, sjeli na hranice Pákistánu a po slavné horské silnici Karakoram Highway dorazili do Číny. Zde se žlutá výprava ocitla pod permanentním dohledem. „Když jsme zpod tisíců kamer a neustálé policejní kontroly utekli mezi kyrgyzské jurty, abychom konečně v uzbeckém Samarkandu dokončili cestu kolem světa, byli jsme vážně rádi,“ popisuje pocity z opuštění Číny Přibáň. 

Samarkand byl nejvýchodnějším bodem první cesty v roce 2007. Od té doby žluté trabanty projely Afriku, Jižní Ameriku i Austrálii a jihovýchodní Asii a když se nyní do města vrátily z východu, kruh cesty kolem světa se uzavřel. 

Závěr série

Film Trabantem tam a zase zpátky završuje Přibáňovy cestovatelské projekty nesoucí hromadný název Trabantem napříč kontinenty. V červenci 2007 se vydal na svou první trabantí cestu a vznikl film Trabantem hedvábnou stezkou o výpravě do pouští střední Asie. V roce 2009 navázal filmem Trabantem napříč Afrikou o cestě přes celý černý kontinent, v říjnu 2012 se vydal na expedici Jižní Amerikou, ze které vznikl snímek Trabantem až na konec světa a duben 2015 se nesl v duchu zahájení expedice z Austrálie do Asie, kterou viděli diváci v kinech jako dokument Trabantem do posledního dechu. Snímek Trabantem tam a zase zpátky přichází do kin už 11. dubna.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE, KTERÁ JE PLNÁ NÁDHERNÝCH FOTEK Z TÉTO POZORUHODNÉ CESTY.

Nejčtenější články