Close search

Nový film Larse von Triera Jack staví dům: Příběh muže, který nenávidí ženy

aerofilms

Do českých kin míří premiéra filmu Jack staví dům režiséra Larse von Triera. Tento kontroverzní dánský režisér bezesporu vyčnívá nad ostatními svými sofistikovanými snímky, které jsou plné sarkasmu, syrovosti a skandálních scén.

Diváci Trierových filmů se většinou dělí na dvě skupiny. Jedni jsou unešeni a druzí znechuceni. O to bezesporu tomuto skandinávskému svérázovi jde. Sám o sobě říká, že nechce moralizovat, nicméně provokace, kterou můžeme najít ve většině jeho filmů, svádí k zamyšlení. A to je jeho cíl.

Lars von Trier je také známý pod nálepkou muže, který nesnáší ženy. V minulosti natočil filmy, kde jsou ženy obětmi brutálních zločinů anebo jsou v roli sexuálních obětí. Nejinak tomu je i v jeho nejnovějším počinu Jack staví dům. Zvrácenost a dekadence jsou hlavními aspekty jeho filmů a obnažené sexuální scény v jeho dílech jsou takřka samozřejmostí.

V roce 2011 na filmovém festivalu v Cannes prohlásil, že sympatizuje s Hitlerem a že mu tak trochu rozumí. Což pobouřilo všechny přítomné. Von Trier vyrůstal v domnění, že jeho otec byl Žid. Až na smrtelné posteli mu ale jeho matka přiznala, že jeho otcem byl syn dánského skladatele, proto se Trier začal označovat za „oběť matčina genetického experimentu“ a také přiznal, že jeho kořeny sahají do Německa. Odtud pochází jeho výrok, za který byl z festivalu vykázán.

Von Trier trpí mnoha fóbiemi, například i strachem z létání, které mu znemožňuje natáčet filmy v jiných zemích, než je Dánsko a Švédsko. Jeho občasné deprese ho zase omezují v práci a v udržování sociálních vztahů.

Za své dílo „Tanec v temnotách“ získal v roce 2000 Zlatou palmu. Snímek vypráví o tovární dělnici, která chce našetřit na operaci očí pro svého syna, i když sama pomalu ztrácí zrak. Film však končí oběšením hlavní hrdinky, kterou si zahrála islandská zpěvačka Björk. S tou se po skončení natáčení nerozešli v dobrém a zpěvačka režiséra dokonce obvinila z „emocionální pornografie“, když prý z ní chtěl těmi nejkrutějšími způsoby dostat nejlepší herecký výkon.

Dalším jeho pobuřujícím snímkem se stal film Antikrist, kde zazářila herečka Charlotte Gainsbourg spolu s Willemem Dafoe. Tento depresivní snímek z roku 2009 je jen těžko rozdýchatelný. V opuštěné chatce v lese se snaží manželský pár překonat smrt svého dítěte, za kterou oba nesou vinu. Ve snímku plném zvrácené psychologie dojde k nechutným scénám, kdy si žena znetvoří pohlavní orgány nůžkami a manželovi provrtá nohu. Sám režisér přiznal, že v době, kdy psal scénář k Antikristovi, trpěl těžkými depresemi a jediný smysl života mu v té době přinášelo psaní.

Mezi další kontroverzní snímky patří Dogville s Nicole Kidman v hlavní roli. Tu Von Trier staví do role sexuální otrokyně s obojkem a zvonem na krku. Kidman byla údajně z natáčení silně traumatizovaná. V posledním filmovém hitu Jack staví dům, který už dnes zaplní česká kina, hraje mimo jiné Uma Thurman, která si naopak na spolupráci s Larsem von Trierem prý nemůže stěžovat. I když o brutální scény vražděných žen pod taktovkou sériového masového vraha (Matthew Dillon) nebude nouze. Diváci nepřijdou o Trierovo klasické podání detailních nechutných scén s dávkou nadsázky, ironie a černého humoru.

Nejčtenější články